Zawody Sportowo-Pożarnicze

W pierwszą sobotę lipca boisko klubu sportowego LKS „Górzanka” w Nawojowej Górze zamieniło się w arenę zmagań drużyn strażackich podczas zawodów sportowo-pożarniczych  jednostek OSP z terenu Gminy Krzeszowice. Od kilku lat zawody te cechują się dużą indywidualnością w zestawieniu z innymi tego typu wydarzeniami na strażackiej mapie Polski, spełniając jednocześnie wszelkie w tym zakresie wymogi Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Oprócz tradycyjnych kategorii: seniorzy, seniorki oraz  męskie i żeńskie młodzieżowe drużyny pożarnicze (12 – 16 lat), organizowane są również na terenie naszej Gminy starty dla drużyn młodzieżowych w wieku od 16 do 18 lat, bowiem ten właśnie  przedział wiekowy charakteryzuje się dużą liczbą członków.

Do zawodów wprowadzono także nową kategorię młodzieżową MIX dla zespołów mieszanych. Organizatorem imprezy był Burmistrz Gminy Krzeszowice, Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krzeszowicach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Nawojowej Górze. W zawodach wzięło udział  31 drużyn, które w różnych kategoriach wiekowych reprezentowały 12 Jednostek OSP. Wbrew obiegowej opinii, że strażak to profesja dla mężczyzn, w zawodach wzięło udział ponad 70 przedstawicielek płci pięknej! Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7 x 50 m z przeszkodami oraz ćwiczeniu bojowym. Bezbłędne wykonanie zadania w jak najkrótszym czasie gwarantowało sukces. Godnym odnotowania jest udział najmłodszych adeptów sztuki pożarniczej – drużyny „Iskierek” złożonej z kilkuletnich dzieci, które pod czujnym okiem opiekunów ćwiczyły w obu konkurencjach i prezentując swoje umiejętności, wzbudzały aplauz licznie zgromadzonej publiczności. W drużynie najmłodszych wystąpiło 11 dzieci z rodzin strażackich z Miękini, Nowej Góry i Nawojowej Góry. Zacięta rywalizacja w każdej kategorii dowiodła, jak duże zaangażowanie i duch rywalizacji drzemie we wszystkich drużynach startujących w zawodach, a przykładem tego może być fakt, że przewaga OSP Wola Filipowska nad OSP Czerna w kategorii seniorów po pierwszej konkurencji wynosiła 0.01 sekundy! Zawodnicy pokonywali swoje przeszkody prawie bezbłędnie, a komisja sędziowska składająca się ze strażaków gminy Krzeszowice nie miała zbyt wielu okazji do nakładania punktów karnych. W zawodach uczestniczyło ponad 250 zawodniczek i zawodników. Dzięki sprawnej organizacji i dobremu przygotowaniu logistycznemu a przede wszystkim wzorowej dyscyplinie, zawody udało się przeprowadzić bez żadnych incydentów i kontuzji. Cieszyć może również wspaniała atmosfera. Na trybunach słychać było głośny i żywiołowy doping. Mimo zaciętej rywalizacji na boisku dało się zauważyć,że strażacy ochotnicy z Gminy Krzeszowice tworzą zwartą wspólnotę. Zawody to nie tylko dobra zabawa ale jeden z elementów szkolenia służący podnoszeniu poziomu umiejętności strażaków.

Na zakończenie nagrody pieniężne z przeznaczeniem na doposażenie w sprzęt ratowniczy oraz nagrody rzeczowe dla najlepszych drużyn wręczał Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk a w imieniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka, nagrody i upominki przekazał Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Łukasz Smółka. Osobną pulę nagród i upominków przygotowała także Sołtys Nawojowej Góry – Klaudia Węgrzyn.

Info. Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Krzeszowice

inspektor Barbara Kurdziel Fot. Maciej Liburski

Wyniki zawodów:

Seniorki

I miejsce – OSP Krzeszowice

II miejsce – OSP Miękinia

III miejsce – OSP Paczółtowice

Seniorzy

I miejsce – OSP Miękinia

II miejsce – OSP Czerna

III miejsce – OSP Nawojowa Góra

Drużyny żeńskie MDP od 16 – 18 lat

I miejsce – OSP Miękinia

II miejsce – OSP Ostrężnica

Drużyny żeńskie MDP od 12 – 16 lat

I miejsce – OSP Wola Filipowska

II miejsce – OSP Nowa Góra

Drużyny męskie MDP od 16 – 18 lat

I miejsce – OSP Miękinia

II miejsce – OSP Nawojowa Góra

III miejsce – OSP Ostrężnica

Drużyny męskie od 12 – 16 lat

I miejsce – OSP Nowa Góra

II miejsce – OSP Nawojowa Góra

III miejsce – OSP Paczółtowice

Drużyny mieszane MIX

I miejsce – OSP Żbik

II miejsce OSP Siedlec

III miejsce – OSP Miękinia

{AG}ZawodyOSP{/AG}