Noc Świętojańska 2017 – tradycja i nowoczesność! (fotoreportaż)

Organizatorzy i goście VI Nocy Świętojańskiej w Tenczynku zgodnie twierdzą, że zmiana miejsca organizacji tego wydarzenia była strzałem w dziesiątkę. Otwarta, przyjazna i zielona przestrzeń obok ośrodka zdrowia w Tenczynku, warsztaty plastyczne i wianuszkowy zakątek na placu zabaw bardzo spodobały się wszystkim uczestnikom wydarzenia, szczególnie rodzicom z dziećmi, którzy w bezpiecznym miejscu mogli cieszyć się różnoraką aktywnością swoich pociech.

 

Przez dwie godziny dzieci i dorośli tworzyli kolaże pod okiem Ireny Podolak i lampiony wraz z Anna Koblak. Członkowie Stowarzyszenia Ogrodowego Tenczyńskie Skałki przygotowali naręcza kwiatów i ziół, by każdy chętny mógł własnoręcznie uwić wianki. Za najpiękniejsze przyznano nagrody, a wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali upominki.

Podczas Nocy… przypomniano tradycję „kociołkowania”. Kociołki (nazywane także kadzidłami) przygotowywano w Rudnie i Tenczynku podczas sobótek, palonych w Zielone Świątki. Tym razem wykorzystano świętojański wieczór by przypomnieć ten oryginalny zwyczaj. W rozpalanie kociołków aktywnie włączyła się młodzież z Kispestu, XIX dzielnicy Budapesztu – gminy partnerskiej dla Krzeszowic.

Do tańca grała rewelacyjna kapela Zwyrtni, górale śląscy, którzy w 2012 roku bawili publiczność podczas pierwszej edycji tego wydarzenia. Jak co roku, największą publiczność zgromadził wieczorny korowód z pochodniami oraz widowisko nad Stawem Wrońskim. Zarząd Fundacji Kobieta w Regionie stara się, by co roku zaskoczyć widzów czymś nowym.
W minioną sobotę po urzekającym tańcu z ogniem, zaprezentowanym przez Joannę Brzezińską, zgromadzeni obejrzeli po raz pierwszy w Tenczynku pokaz laserów przestrzennych. Nocna sceneria stawu rozbłysnęła feerią kolorowych świateł, a organizatorzy już myślą, jakie atrakcje przygotować na VII Noc Świętojańska w Tenczynku…

Partnerem wydarzenia organizowanego przez Fundację Kobieta w Regionie byli: Stowarzyszenie Ogrodowe „Tenczyńskie Skałki”, OSP Tenczynek, OSP Rudno.

 

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Krakowskiego oraz Gminy Krzeszowice.

 

 

 

Zobacz Fotoreportaż