Wernisaż wystawy Tadeusz Rząca. Czas zapamiętany w kolorze (fotoreportaż)

W piątek 9 czerwca w Galerii Vauxhall Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach odbył się wernisaż wystawy Tadeusz Rząca. Czas zapamiętany w kolorze.

 

Wystawa ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie prezentuje pierwsze, barwne fotografie sprzed stu lat wykonane przez Tadeusza Rzącę (1868-1928) w technice autochromu. Na ekspozycję składają się zdjęcia ukazujące widoki m.in. Krakowa i podkrakowskiej wsi, a nade wszystko pejzaże i zabytki z terenu Krzeszowic i okolic, które Tadeusz Rząca – jako pierwszy – utrwalił na szklanych kliszach w kolorze. Część z nich stanowią kopie autochromów w skali 1:1, które można oglądać na podświetlanym stoliku. Ponadto ekspozycja zawiera serię pocztówek z motywami reprodukowanymi ze zdjęć Rzący, pochodzących ze zbiorów krzeszowickiego kolekcjonera Andrzeja Nąckiewicza. Wystawę dopełniają fotografie, będące próbą współczesnej interpretacji kadrów Rzący, wykonane przez członków Fotoklubu Krzeszowickiego, działającego w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

 

Wystawa została zaaranżowana w taki sposób, aby widz identyfikując znajome mu rejony mógł je odkryć na nowo i poddać współczesnej interpretacji. Wędrówka po wystawie skłania do refleksji nad przeszłością zapamiętaną w kolorze i pobudza do podjęcia indywidualnego studium starych fotografii, które trwale wtapiają się w lokalny kontekst kulturowy.

 

Wydarzenie towarzyszy festiwalowi Krakow Photo Fringe 2017, który zrzesza wszelkie fotograficzne inicjatywy z terenu Małopolski, odbywające się równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie.

 

Kurator wystawy: Kamil Kłeczek

Wernisaż: 9 czerwca 2017, godz. 19.00

Wystawa czynna do 7 lipca 2017 roku

 

Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach

Galeria w Pałacu Vauxhall

ul. dr. J. Walkowskiego 1

Galeria czynna: WT-PT: 9.00-16.00, ND: 10.00-14.00

 

 

 

Zobacz Fotoreportaż