Jubileusz 125-lecia OSP Żbik (fotoreportaż)

OSP w Żbiku obchodziła jubileusz 125-lecia powstania. Były oczywiście przemówienia i życzenia. Podczas sobotnich uroczystości wręczono nagrody i odznaczenia najlepszym i zasłużonym strażakom, poświęcono sztandar. Bardzo widowiskowo wypadły defilada strażaków wszystkich OSP z gminy Krzeszowice oraz prezentacja sprzętu w tym otrzymanego od PKN Orlen a wyremontowanego i dostosowanego do potrzeb OSP Żbik ze środków Gminy Krzeszowice Jelcza.

 

Historia OSP Żbik

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Żbiku powstała w 1885 roku. Założycielem był budowniczy Wincenty Bigaj (ur.1841-zm.1921). Przybył do Żbika po upadku Powstania Styczniowego w 1863 roku. Był długoletnim wójtem w Żbiku, wykazał się bogatą działalnością organizatorską w tutejszym środowisku. Pozostawił po sobie wiele trwałych śladów m.in. wybudował szkołę w Żbiku, budynek Urzędu Miasta wraz z Salą herbową w Krzeszowicach, wykuł w skale w Żbiku tablicę pamiątkową wraz z osadzeniem figury Matki Boskiej w grocie skały Lawinowej. Najstarszym dokumentem dotyczącym powstania OSP Żbik jest pismo do Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Phenix” w Krakowie z 28 października 1893 roku w sprawie odszkodowania za zniszczony sprzęt w czasie pożaru dnia 24.10.1893 na realności Izaaka Hofmana-właściciela zajazdu, który istniał na terenie obecnej szkoły. Jednostka ta ugasiła zapalony dach zabudowań i uratowała 102q zboża. W czasie tego pożaru zostały zniszczone zaprzęgi do sikawek i beczek jak również sprzęt gaśniczy i części odzieży. Z tego wynika, że już wówczas ta jednostka była dobrze zorganizowana i wyposażona w zaprzęgi, beczkowozy oraz sprzęt gaśniczy. Można zatem wnioskować, że założenie jednostki musiało nastąpić co najmniej 8-10 lat wcześniej.

Okres międzywojenny-wybudowano drewnianą strażnicę-obiekt oraz wyposażenie przetrwało czas II wojny światowej. Po wojnie powstała koncepcja budowy nowej remizy strażackiej. W 1950 roku wybrano nowy zarząd pod przewodnictwem Komendanta Stanisława Nowaka, który funkcję tę piastował do 18.01.1987. W 1961 roku zakończono budowę obecnej remizy. W 1981 oddano do użytku zaplecze socjalne oraz część bojową. W latach 1987-2006 funkcję prezesa sprawował dh Jan Chochoł, a naczelnika Władysław Chochoł. Od 2006 roku do chwili obecnej prezesem jest dh Adam Tarnowski. W roku 2009 pozyskano bezpłatnie od PKN Orlen samochód pożarniczy Jelcz. Wciągu kilku miesięcy został wyremontowany i wyposażony w odpowiedni sprzęt dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Krzeszowice.

 

 

Zobacz Fotoreportaż

 

Dodaj komentarz