Wyrusz drewnianym szlakiem

Jura Krakowsko-Częstochowska kojarzy się przede wszystkim z soczystą zielenią poprzetykaną gdzieniegdzie wapiennymi ostańcami i urwiskami. Nie wszyscy wiedzą, że przebiega przez nią również szlak architektury drewnianej.

 

Szlak ten powstał, by ocalić od zapomnienia zabytki architektury wiejskiej – kościoły, cerkwie, przydrożne kapliczki, chałupy, dworki, leśniczówki, karczmy czy pałacyki, ale zdecydowanie dominują wśród nich obiekty architektury sakralnej. Do odwiedzenia kościołów znajdujących się na szlaku już niebawem będzie zachęcał film „Drewniana Jura”, stanowiącym piąty odcinek cyklu „Jurajska Kraina”. Premierę zaplanowano na piątek 29 lipca 2016 r. o godz. 18:00. Aby jej nie przegapić wystarczy dołączyć do wydarzenia na Facebooku:

 

https://www.facebook.com/events/1109248929141140/

 

Wybrane kościoły będzie można podziwiać nie tylko z architektonicznej perspektywy. Zajrzymy również do ich wnętrz, aby przyjrzeć się detalom – krzyżom, obrazom, świecznikom czy polichromiom. Wycieczce tej będzie towarzyszyć hipnotyczna muzyka doskonale oddająca klimat tych niesamowitych miejsc.

Niestety nie można pokazać wszystkiego. Na każdy z kościołów można by spokojnie poświęcić oddzielny film, dlatego niewątpliwie pozostanie niedosyt. I tak być powinno, ponieważ nic nie zastąpi wizyty w tych miejscach, a do niej właśnie swoim filmem mają nadzieję zachęcić widzów filmowcy z RefleksjaTV.pl.

Jako przedsmak tej wyjątkowej filmowej wędrówki polecamy produkcję zrealizowaną przez jej twórców w cerkwi św. Paraskewy w Radrużu:

 

Zobacz film : https://www.youtube.com/watch?v=_SJr3xz0zS0

 

Przypomnijmy, „Jurajska Kraina” to seria 8 filmów dokumentujących piękno przyrody i zabytków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Projekt jest ze wszech miar unikalny. Nie tylko ze względu na to, że filmy realizowane są w niezwykle wysokiej rozdzielczości (4k) a podkład muzyczny jest w pełni autorski. Ale przede wszystkim dlatego, że za produkcją nie stoją żadne instytucje publiczne. Czas i pieniądze na jego powstanie poświęca dwójka pasjonatów z RefleksjaTV.pl, przy wsparciu sponsorów. Odcinek o architekturze drewnianej wsparł Hotel Fajkier. Powstałe dotychczas filmy (o Krakowie, Ojcowskim Parku Narodowym, Ogrodzieńcu oraz jurajskich jaskiniach) dostępne są bezpłatnie w serwisie YouTube.