Opłatkowe Spotkanie Krzeszowickich Pszczelarzy 2015 (fotorelacja)

11 stycznia 2014 roku w Sali Herbowej Urzędu Miasta i Gminy w Krzeszowicach odbyło się noworoczne spotkanie opłatkowe pszczelarzy zrzeszonych w Krzeszowickim Towarzystwie Pszczelniczym BARĆ.

 

Swoją obecnością tę piękną uroczystość zaszczycili: kapelan pszczelarzy Powiatu Krakowskiego ks. Bogusław Zając, ojciec Tomasz Maślanka z Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, prezes Zarządu Krajowego Fundacji im. Św. Brata Alberta w Radwanowicach ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, dyrektor Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach im. Brata Alberta Barbara Latała, poseł na Sejm RP VII Kadencji Andrzej Adamczyk, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, wicestarosta krakowski Wojciech Pałka, radny Powiatu Krakowskiego Jerzy Wnęk, burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Krzeszowicach Adam Godyń, zastępca Wójta Gminy Zabierzów Wojciech Burmistrz, prezes Koła Pszczelarzy w Kocmyrzowie Piotr Dominikowski oraz prezes Koła Pszczelarzy w Chrzanowie Jerzy Oczkowski.

Prezes Towarzystwa Pszczelniczego Bogusław Latawiec przywitał wszystkich wierszem księdza Juliana Bartnika pt. Miodu Zdroje. Wiersz ten skłonił prezesa Latawca do refleksji, że bieżący rok zarówno dla pszczelarzy jak i rolników będzie rokiem trudnym i ciężkim, gdyż już wczesną jesienią ubiegłego roku stwierdzono ponad 40% straty w pasiekach nie tylko Gminy Krzeszowice, ale w całej Polsce. Skutkiem zaistniałych strat, będzie nie tylko brak miodu czy innych produktów pszczelich, ale również mniejsze plony w rolnictwie. Prezes Koła Pszczelarzy w Chrzanowie dodał, iż pszczelarze nie będą w stanie podnieść się z tego stanu klęski bez pomocy Samorządu, a odbudowa wielu pasiek może potrwać nawet kilka lat. Zaproszeni goście, składając życzenia pszczelarzom i ich rodzinom życzenia na nowy rok, obiecali, iż będą szukać sposobów i środków, aby wesprzeć ten dział specjalny rolnictwa i będą starać się pomóc w rozwiązaniu tak trudnej sytuacji klęskowej.

Wszystkich zebranych pobłogosławił ks. kapelan Bogusław Zając, życząc pszczelarzom wielu darów bożych i szybkiej odbudowy pasiek. Następnie wszyscy już tradycyjnie przełamali się miodowym opłatkiem i wznieśli toast miodem pitnym, umacniając złożone sobie życzenia. Na koniec zarówno goście jak i członkowie Towarzystwa zasiedli przy stołach pełnych ciast i owoców, śpiewali kolędy oraz prowadzili żywą pszczelarską dyskusję.

 

 

Zobacz Fotorelację