III Turniej Rycerski o Topór Andrzeja Tęczyńskiego (fotorelacja)

Szóstego i siódmego września łąki u stóp Tenczyna po raz kolejny zamieniły się w tętniący życiem średniowieczny obóz. Stanęły na nich również szranki, które stały się areną zmagań kwiatu małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego rycerstwa. Poza nagrodami zwycięzcy zyskali uznanie pięknych dam, szacunek rywali oraz podziw zgromadzonej gawiedzi.

Pogoda jak zwykle dopisała, piękne słońce towarzyszyło uczestnikom turnieju przez dwa dni, podkreślając sielankową atmosferę i pozwalając na przeprowadzenie historycznych inscenizacji ataku na zamek czy zabicia Andrzeja Tęczyńskiego w rozruchach krakowskich. Kramarze zachwalali swoje produkty (tradycyjne wyroby z drewna, zioła, pamiątki), instruktorzy szermierki dawali pokazy technik posługiwania się białą bronią, a skryba uczył średniowiecznej kaligrafii. Można też było kupić wspaniale ilustrowany album z opisem historii zamku wydany przez Stowarzyszenie Ratuj Tenczyn. Liczni odwiedzający mogli po raz kolejny cofnąć się o kilkaset lat, poczuć atmosferę czasów, gdy życie toczyło się wolniej, spokojniej i bliżej natury.

Impreza zgromadziła grupy rekonstrukcyjne z województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
W konkurencjach bojowych (Turniej miecza i tarczy oraz Turniej miecza długiego) najwyższe laury zebrali Jan Halicki z Bractwa Rycerskiego Kruk Starostwa Rabsztyńskiego oraz Wojciech Dudek z Kompanii Gryfitów. Wielką niespodziankę sprawił Szymon Bąk z Krakowskiego Bractwa Grodzkiego, który stając pierwszy raz w turniejowych szrankach, zajął drugie miejsce w Turnieju miecza i tarczy. Ci trzej podzielili także między siebie nagrody za dworność od Loży Dam.
Na torze łuczniczym niepokonana była Krakowska Chorągiew Nadworna. Artur Kołodziejczyk i Andrzej Salamon zajęli dwa pierwsze miejsca. Przedstawicielka Krakowskiej Chorągwi Nadwornej Joanna Salamon zajęła także pierwsze miejsce w Biegu po Futro.
W Turnieju bardów laury zdobyli wymieniony wyżej Jan Halicki oraz Rycerz Szówar (tak, pisownia właściwa!) z Zamku Bolków.
Odbył się także pokaz mody średniowiecznej, w którym nagrodzono pracownię Niebieski Kufer.
Inscenizacje „Bitwa o Zamek” oraz „Zabójstwo Andrzeja Tęczyńskiego” przygotowało Krakowskie Bractwo Grodzkie, a udział w nich wzięły wszystkie zgromadzone grupy rekonstrukcyjne, rycerze, damy, zbrojni, artyleria, łucznicy, mieszczanie, czeladź i motłoch.
Dzięki zbiórce publicznej prowadzonej w czasie turnieju udało się uzyskać kwotę 1355,17 PLN oraz 5 Euro. Pieniądze te przeznaczone zostaną na realizację celów statutowych stowarzyszenia Ratuj Tenczyn.

Jak widać choćby po ilości zaangażowanych osób, stowarzyszeń, klubów etc., impreza organizowana pod Tenczynem znakomicie się rozwija i jest o niej coraz głośniej nie tylko lokalnie. Trudno w tym miejscu nie podkreślić zaangażowania braci Macieja i Grzegorza Stępowskich, którzy to przedsięwzięcie wymyślili i w bardzo małym gronie najbliższych współpracowników ze Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn imprezę organizują. A że współpracowników z Polski jest coraz więcej, nie dziwi, bo entuzjazm jest zaraźliwy, a entuzjazm i pasja Stępowskich są chyba nieograniczone.

O imprezie piszemy też w Magazynie Krzeszowickim z 15 września.