Plenerowy wernisaż VIA SANCTA (fotoreportaż)

Wernisaż wystawy rzeźby plenerowej w 30. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, VIA SANCTA.

 

Na wystawę, której autorem jest wybitny krakowski rzeźbiarz prof. ASP Czesław Dźwigaj, składają się rzeźby, znaczące kolejne etapy Świętej Drogi (Via Sancta), którą przebył Ojciec Święty Jan Paweł II przekraczając kolejne bramy: te realne, architektoniczne – od Katedry Wawelskiej w Krakowie, w cieniu której dojrzewało jego kapłaństwo, po bramę Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie, i te symbolicznie – jak wykreślona przez sylwetę Matki Bożej z cudownego obrazu w sanktuarium w Częstochowie, z łukiem świętej aureoli Matki i Syna, po Bramę Niebios, kiedy przeszło mu pójść do Domu Ojca.

Poszczególne rzeźby cyklu, jak Jego osoba i dzieło, znaczą Drogę Świętą przebytą przez Pielgrzyma przełomu II i III tysiąclecia ery nowożytnej.

Wystawę na krzeszowickim Rynku będzie można oglądać do końca lutego przyszłego roku.

W wernisażu wzięli udział między innymi: księża proboszczowie, Andrzej Szczotka i Karol Szałas, burmistrz Czesław Bartl, dyrektor CKiS Tomasz Piechota. Był obecny również autor rzeźb profesor Czesław Dźwigaj. Po wystawie oprowadziła sporą grupę uczestników szefowa Galerii Vauxhall CKiS Anna Miga.

Po wernisażu, w kościele wyemitowany został film „Artysta z Wiśnicza, portret rzeźbiarza – poety”. Całą imprezę zwieńczyła msza święta.

 

 

Autor wystawy, Czesław Dźwigaj, urodził się w 1950 roku w Nowym Wiśniczu. W 1977 ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. A. Hajdeckiego. Profesor nadzwyczajny, kierownik Pracowni Rzeźby w Ceramice Akademii Sztuk Pięknych, kierownik Katedry Sztuki na Uniwersytecie w Rużomberku (Słowacja), w latach 1994-2011 wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie.

W dorobku ma kilkadziesiąt pomników, m. in.: Grudzień ‘70 w Szczecinie, Synom tej Ziemi w Świątnikach Górnych, Generała Leopolda Okulickiego i Stanisława Fischera w Bochni, Eugeniusza Kwiatkowskiego w Stalowej Woli, Ks. Piotra Skargi, Ofiarom Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, Marszałka Józefa Piłsudskiego, I.J. Paderewskiego w Krakowie, Nikifora w Krynicy-Zdroju, Króla Zygmunta Augusta w Augustowie, Króla Łokietka w Tarnowie, Króla Kazimierza III Wielkiego w Skawinie, Księcia Władysława V Wstydliwego w Nowym Brzesku, Henryka Sienkiewicza w Parku Villa Borghese w Rzymie oraz w Szczawnicy, Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Stanisława Lubomirskiego, Tęcza Przymierza w Nowym Wiśniczu, Park i Pomnik Tolerancji w Jerozolimie oraz pomnik Katyńsko-Smoleński w Warszawie.

Zrealizował ponad 70 pomników Jana Pawła II w kraju i za granicą, m.in. w Chicago, Detroit, Wyandotte, Phoenix, Glenwood Springs (USA), Edmonton (Kanada), Posadas (Argentyna), Hanowerze i Herdorf-Dermbach (Niemcy), Rzymie, Dux (Liechtenstein), Fatimie (Portugalia), Lourdes (Francja), Wilnie, Siluvie, Kownie (Litwa), San Cristobal – Teneryfa (Hiszpania).

Autor kompleksowych aranżacji obiektów sakralnych, ponad czterdziestu monumentalnych drzwi ze spiżu, ponad stu witraży oraz licznych małych form rzeźbiarskich i ponad sześciuset medali i plakiet. Jest również twórcą realizacji rzeźbiarskich, takich jak Epitafium Cypriana K. Norwida w Katedrze na Wawelu, płaskorzeźby Dawid w Bazylice Narodzenia w Betlejem, cykli: Dante Alighieri, Lęki i Nadzieje, Via Sancta, oraz kilkudziesięciu tablic pamięci i popiersi.

Poza dokonaniami rzeźbiarskimi na uwagę zasługują autonomiczne prace rysunkowe, wśród których najbardziej znane są cykle Elegie, Legendy Krakowa, Cytaty z lekcji umierania, a także bogata twórczość poetycka (Poezje wybrane 1970-2010, Dziesięć dziesiątek za 2010 rok, Mój poliptyk sztuki) .

 

 

Zobacz Fotoreportaż