DROMOS, DIAULOS, HOPLITES DROMOS… (fotoreportaż)

Antyczne Igrzyska w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Krzeszowicach. 18 września odbyły się w Krzeszowicach I Starożytne Igrzyska Olimpijskie Młodzieży Powiatu Krakowskiego. W zawodach wzorowanych na antycznych zmaganiach wzięło o udział 8 szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Krakowskiego.

Patronat nad igrzyskami objął Polski Komitet Olimpijski, Starosta Krakowski i Małopolski Kurator Oświaty. Organizatorami zmagań młodzieży było Liceum Ogólnokształcące im T. Kościuszki w Krzeszowicach oraz UKS „Fairway” Krzeszowice. Uroczyste rozpoczęcie połączone z recytacją hymnu olimpijskiego i przyrzeczeniem zawodników odbyło się w sali klubowej pola golfowego w Paczółtowicach. Swoją obecnością igrzyska zaszczycili: Polski Komitet Olimpijski, który reprezentowała Grażyna Rabsztyn, wicestarosta Powiatu Krakowskiego Urszula Stochel, wicekurator Kuratorium Oświaty Grzegorz Baran, Wioletta Frankiewicz i jej akademia lekkoatletyczna, dyrektorzy szkół i placówek. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego.

 

Igrzyska są częścią innowacji pedagogicznej dotyczącej programu nauczania z wychowania fizycznego realizowanej w Liceum w Krzeszowicach autorstwa nauczyciela krzeszowickiego LO Jacka Banacha. Organizatorzy podzielili zmagania na zawody lekkoatletyczne nawiązujące do antycznych zmagań w greckiej Olimpii oraz imprezy towarzyszące o charakterze edukacyjnym. Konkurencje biegowe i pentatlon obywały się na stadionie KS „Świt”w Krzeszowicach.


Zawody zainaugurowały dziewczęta z Akademii Lekkoatletycznej Wioletty Frankiewicz był to – dromos, najstarsza antyczna konkurencja lekkoatletyczna, bieg na długości jednego stadionu, rozgrywany od 776 r. p. n. e. i wcześniej. Pierwsze miejsce zajęła Kornelia Kubica, z Gimnazjum w Krzeszowicach, drugie Aleksandra Manik z Gimnazjum w Nowej Górze a trzecie Dominika Matysik z Gimnazjum w Krzeszowicach.


W następnej kolejności w biegu dromos wystąpili chłopcy i dziewczęta ze szkół ponadgimnazjalnych zajmując miejsca:

Dromos chłopców – szkoły ponadgimnazjalne: 1. Karol Brzeziński – ZSTE w Skawinie, 2. Rafał Grzebinoga – Liceum w Krzeszowicach,3. Michał Kawa – ZSP w Giebułtowie


Dromos dziewcząt – 1. Anita Królik – Liceum w Skawinie, 2. Magdalena Nowak – Liceum w Krzeszowicach, 3. Weronika Głowacka – LO w Skale. W następnej konkurencji biegowej wzorowanej na biegu o nazwie diaulos, który rozgrywany był na igrzyskach w starożytnej Olimpii od 724 r. p.n.e. uzyskano następująca kolejność:


Diaulos chłopców – 1. Daniel Buliński – Liceum w Krzeszowicach,2. Tomasz Żmudka ZSTE w Skawinie, 3. Dominik Kurleto – ZSR CKU w Czernichowie.


Diaulos dziewcząt – 1. Katarzyna Marszałek – ZSP Krzeszowice,2. Aleksandra Kędzierska – Liceum w Skawinie, 3. Vanessa Kozan – ZSR CKU Czernichów.


Następny bieg to hoplites dromos czyli bieg z tarczą, wprowadzony do programu igrzysk w Olimpii w 520 r. p.n. e. Młodzież pobiegła z wcześniej wykonanymi przez szkołę tarczami na wzór grecki.

Hoplites dromos – bieg z tarczą – 1. Norbert Mirek – ZSP w Giebułtowie, 2. Bartosz Stopa – ZSTE w Skawinie, 3. Tomasz Stryczek – Liceum w Krzeszowicach.


Po biegu z tarczą nastąpiły dwa biegi długie na dystansie 10 stadionów rozgrywane w antycznej kolebce sportu od 720 r. p. n. e.

Dolichos chłopców – Michał Siuda – Liceum w Krzeszowicach, 2. Michał Świadek – ZSR CKU w Czernichowie, 3. Karol Kubiś – ZSTE w Skawinie.

Dolichos dziewcząt – 1. Karolina Kucharczyk – Liceum w Skawinie,2. Helena Staka – ZS i PO w Skale, 3. Klaudia Walczak – ZSP w Giebułtowie.


W ostatniej konkurencji igrzysk rozgrywanej od 708 r. p. n. e. , w pięcioboju starożytnym tzw. pentatlonie składającym się ze skoku w dal, rzutu oszczepem, rzutu dyskiem, biegu na jeden stadion i przeciągania liny zwyciężył Piotr Mika z Czernichowa.

Pentatlon – pięciobój starożytny – 1. Piotr Mika – ZSR CKU w Czernichowie, 2. Krzysztof Barcik – ZSTE w Skawinie, 3. Patryk Dudek – ZSP w Giebułtowie.


Wszyscy zawodnicy zdobywający trzy pierwsze miejsca zostali nagrodzeni medalami i dyplomami, które wręczali zaproszeni goście. Wśród nich Grażyna Rabsztyn, Dyrektor Centrum Edukacji Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jedna z najsłynniejszych i najznakomitszych gwiazd polskiej lekkoatletyki. Trzykrotna rekordzistka świata, trzykrotna mistrzyni Europy, trzykrotnie reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich: w Monachium, w Montreal i w Moskwie. Jest do tej pory rekordzistką Polski w biegu na 100m przez płotki. Jej rekord ustanowiony 33 lata temu nie został do tej pory pobity przez żadną polską płotkarkę! Po zakończeniu zawodów na stadionie uczestnicy przenieśli się na pole golfowe w Paczółtowicach. Tam równocześnie z zawodami lekkoatletycznymi toczyły się różne konkursy.


Konkurs recytatorski o tematyce sportowej – jury tego konkursu zaszczyciły swoja obecnością: Elżbieta Bielska – aktorka Teatru Studyjnego 83 i Teatru Nowego z Łodzi oraz Teresa Nowak, emerytowana nauczycielka języka polskiego z Liceum w Krzeszowicach, która przez wiele lat z wielkim powodzeniem prowadziła „Szkolny teatr poezji”. A oto wyniki: Konkurs recytatorski – 1. Monika Świerkosz – ZSTE w Skawinie, 2. Przemysław Doła – Liceum w Krzeszowicach, 3. Natalia Krzystek – Liceum w Skawinie.


Równolegle odbywał się konkurs wiedzy olimpijskiej o starożytnych igrzyskach rozgrywanych w Olimpii oraz z zakresu wiedzy o polskich złotych medalistach olimpijskich w lekkoatletyce. Konkurs wiedzy o igrzyskach – 1. Anna Nowak – Liceum w Skawinie, 2. Kamil Daliniewski ZSP w Giebułtowie, 3. Sebastian Widyna – Liceum w Krzeszowicach.


W konkursie na edukacyjnej grze planszowej „Igrzyska w Olimpii” sukcesy odnieśli – 1. Krzysztof Kuchta – ZSP w Giebułtowie, 2. Małgorzata Pituch ZSTE w Skawinie, 3. Izabela Korbiel ZSP w Krzeszowicach.


Konkurs na zdobienie tarczy według wzorów greckich „Tarcza hoplity” zakończył się następującymi wynikami – 1. ZSP w Krzeszowicach, 2. Liceum w Krzeszowicach, 3. ZSR CKU w Czernichowie.


Imprezą towarzyszącą igrzyskom był promocyjny turniej golfowy „Golf start”. Zajęcia z młodzieżą poprowadził Dariusz Pejas, jeden z najlepszych instruktorów golfa w Polsce.

Turniej golfowy „Golf – start” chłopców – 1. Dawid Skawiński – ZSP w Krzeszowicach, 2. Marcin Nowak – Liceum w Krzeszowicach,3. Mateusz Stokłosa – ZSTE w Skawinie

Turniej golfowy „Golf-start” dziewcząt – 1. Kalina Oktawiec – Liceum w Krzeszowicach,2. Kinga Hardyn – ZSP w Giebułtowie, 3. Jolanta Grzebinoga – ZSTE w Skawinie

W trakcie igrzysk odbywał się konkurs na reportaż fotograficzny z zawodów. Konkurs zostanie rozstrzygnięty na początku października.

 

Więcej na ten temat piszemy w Magazynie Krzeszowickim, który ukaże się 2 października

 

 

Zobacz Fotoreportaż