Polak, Węgier…- wymiana „Węgry 2012”

Podczas tegorocznych wakacji dwudziestu gimnazjalistów z gminy Krzeszowice wzięło udział w międzynarodowej wymianie młodzieży „Węgry 2012”. W tym roku młodzi Polacy mieli możliwość poznać kulturę, tradycje, współczesność Węgier, Turcji oraz Serbii, a także nawiązać kontakty towarzyskie ze swoimi rówieśnikami z uczestniczących w wymianie krajów.

Prawie wszyscy, opowiadając wrażenia z pobytu na Węgrzech a następnie wspominając zajęcia zorganizowane podczas pobytu młodych Węgrów w Polsce – mówili, że były to najlepsze wakacje ich życia.

 

W tym miejscu należy przypomnieć zasady rekrutacji do trzeciej już edycji Town Twinning – Europien  Youth for Safety – International Youth Meeting (taką oficjalną nazwę nosi węgierska wymiana młodzieży): bardzo dobre wyniki w nauce, biegła znajomość języka angielskiego, przyjęcie kolegi lub koleżanki z Węgier na trzy dni u siebie w domu, kreatywność oraz udział w zajęciach zorganizowanych podczas pobytu młodzieży węgierskiej w gminie Krzeszowice. Jako ciekawostkę podam, że np. grupę turecką stanowiła młodzież z dziesięciu szkół Pendiku, a uczestnictwo w obozie młodzieżowym nad Balatonem było nagrodą za przeczytanie największej liczby książek. Młodzież z pozostałych krajów: Bułgarii, Chorwacji, Serbii i Węgier, których gimnazjaliści z Krzeszowic mieli możliwość poznać w trakcie kolejnych meetingów, uczestniczyła w nich na podobnych zasadach, jak Polacy.

A teraz kilka słów o programie obu wymian.

Na Węgrzech młodzi ludzie zwiedzają Budapeszt, spotykają się z władzami Kispestu – XIX dzielnicy stolicy Węgier, biorą udział w zawodach sportowych: piłka nożna, piłka siatkowa, ping pong, koszykówka, rzutki, zwiedzają Tihany, gdzie płyną statkiem po Balatonie, poznają kulturę, tradycje oraz dzień dzisiejszy krajów partnerskich wymiany, biorą udział w konkursach, zabawach oraz warsztatach, poznają florę i fauną bratanków, plażują nad Balatonem, doskonalą język angielski, a co najważniejsze – nawiązują przyjaźnie z młodymi ludźmi z różnych krajów.

W tym roku w gminie Krzeszowice gościła młodzież i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Kós Károly z Kispestu – XIX dzielnicy Budapesztu, dla których przygotowano równie interesujące atrakcje: poznawanie uroków Ziemi Krzeszowickiej, spotkanie z władzami Krzeszowic, warsztaty golfowe w Paczółtowicach, wizyta w Czernej; ponadto zwiedzanie Krakowa, udział w Festiwalu Etnomania w Wygiełzowie, warsztaty polsko-węgierskie, rozgrywki sportowe, konkursy i zabawy, wyjazdy na basen, szlifowanie języków: angielskiego lub niemieckiego oraz nawiązywanie nowych znajomości.

Ważnym elementem każdej wymiany jest prezentacja dorobku kulturalnego, historii i tradycji Polski i Węgier, zgodnie z przysłowiem: Polak – Węgier dwa bratanki…

Wakacje się skończyły, rozpoczął nowy rok szkolny, a co zostało po wymianie? Moc wrażeń, nowe doświadczenia, polskie i zagraniczne przyjaźnie, ogromna motywacja do doskonalenia znajomości języka angielskiego, chęć nauki kolejnych języków obcych. Niektórzy wspominali o planach wyjazdu do krajów, z których młodzieżą spotkała się podczas obozu nad Balatonem. Ponadto, a może i najważniejsze: młodzi ludzie docenili to, co polskie, czym można się pochwalić przed cudzoziemcami!!! To ogromna lekcja patriotyzmu przeżyta osobiście.

Anna Łukasik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz