CZYtali CZYcza (fotoreportaż)

CZY CZYtasz CZYcza? – pod takim hasłem odbyło się w Krzeszowicach tegoroczne Czyczowanie, upamiętniające osobę i twórczość urodzonego tutaj wyjątkowego pisarza i poety. Stanisław Czycz (1929-1996) tu spędził dzieciństwo i młodość, tu przez całe dorosłe życie powracał, aby pisać.

 

 

28 czerwca 2012 r. czytaliśmy fragmenty jego wierszy i opowiadań, łącząc wspólną grupową lekturę ze spacerem po miasteczku. II Czytanie rozpoczęła pani Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Danuta Hubisz-Rudel, po niej czytali członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Przy Kafce”, miłośnicy literatury Czycza, przyjaciele i goście. Tegoroczny szlak wytyczyły m.in. utwory: „Wróć do Sorrento”, „Gdy nocą pachnie kwiat magnolii”, „Nim zajdzie księżyc” oraz poetycki cykl „Słowa do napisu na zegarze słonecznym”. Spod biblioteki przeszliśmy na rynek, potem pod dawną Kawiarnię „Turystyczną”, kapliczkę „Pod Twoją Obronę” i Kościół św. Marcina. W Sali Herbowej Urzędu Miejskiego, gdzie w czasach Czycza odbywały się zabawy taneczne, odczytaliśmy stosowny fragment z „Myszki”. Następnie odwiedziliśmy oba pałace i park. Przy grobie autora wysłuchaliśmy recytacji kolejnych wierszy. Finałem II Czytania Czycza było miłe spotkanie wszystkich uczestników przy kawie w Willi Sorrento (nazwa włoskiego miasteczka słynącego z pięknych widoków, które dla Czycza było synonimem Krzeszowic).

 

29 czerwca, w 16. rocznicę śmierci bohatera Czyczowania, jak co roku w Kaplicy Zgromadzenia Księży Misjonarzy odprawiono mszę św. w jego intencji oraz zapalono znicze na grobie na cmentarzu. Popołudnie i wieczór przeznaczone były na „Czyczowisko” – ognisko na Tarasie Księżycowym. Taką nazwę pisarz nadał starej sztolni za wapiennikiem przy ul. Leśnej, położonej niedaleko jego domu na Gwoźdźcu. Każdego roku wdowa po Stanisławie Czyczu, Barbara Sommer-Czycz, spotyka się tutaj z rodziną, przyjaciółmi, a także admiratorami poezji i prozy męża. Tym razem przyjechała z wnukiem Alkiem oraz siostrą i bratem z Nowego Sącza. Wspominaliśmy Czycza wspólnie z uczestnikami Czytania: Marią Ostrowską, Anną Kołpanowicz, Barbarą Grabowską, Wojciechem Nowakiem, Marianem Lewickim, a także Katarzyną Bazarnik, Zenonem Fajferem oraz ich dziećmi. Wśród gości z Krakowa był m.in. doktor filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Piotr Marecki – przywiózł w tym roku świeżo odebraną z drukarni książkę „Czycz i filmowcy, czyli przyliteracki status kina polskiego”. Proza Czycza zainteresowała aż czterech reżyserów: Andrzeja Barańskiego, Stanisława Latałłę, Andrzeja Titkowa i Andrzeja Wajdę. Książkę można już kupić w krakowskiej księgarni Bunkra Sztuki (http://ha.art.pl/wiadomosci/2478-czyczowisko-w-krzeszowicach.html).

 

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w imprezach i tym samym przyczynili się do sukcesu tegorocznego Czyczowania. Serdecznie zapraszamy za rok, a w międzyczasie zachęcamy do samodzielnej lektury opowiadań, powieści i tomików poezji Stanisława Czycza.

 

 

Dorota Niedziałkowski

Szczegółowa relacja z Dni Czycza ukaże się w Magazynie Krzeszowickim 1 sierpnia.

 

 

Zobacz Fotoreportaż

 

 

Dodaj komentarz