Dni otwarte w Liceum Ogólnokształcącym w Krzeszowicach – Romantyczne rozstania licealistów

„Ucz się polskiego, ucz się polskiego” – piosenką ze słowami Agnieszki Osieckiej w wykonaniu uczennicy klasy II C, Małgosi Bigi, rozpoczęły się tegoroczne XIV Dni Języka Polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Krzeszowicach, które odbyły się w ramach Dni Otwartych szkoły zorganizowanych w dniach 22 i 23 marca 2012 roku.

 

Dni Języka Polskiego mają swoją kilkunastoletnia tradycję. W tym roku młodzież zastanawiała się nad specyfiką romantycznej miłości, okolicznościami dramatycznych rozstań i skutkami tragicznych finałów miłosnych uniesień.

Przedstawiciele klas drugich przygotowali prezentacje multimedialne, ukazujące wybrane pary bohaterów z literatury pierwszej połowy XIX wieku oraz listy pożegnalne, napisane w imieniu jednego z kochanków. W tych ostatnich, w sposób często oryginalny, wykorzystali osiągnięcia romantycznej epistolografii. Akcentem finalnym był e-mail lub sms współczesny, który zawierał informacje o rozstaniu dwojga – jeszcze niedawno bliskich sobie osób.

Dni Języka Polskiego to część obchodów Święta Patrona Szkoły, na które – wzorem ubiegłego roku – do wspólnej zabawy zaprosiliśmy gimnazjalistów. Dni te traktujemy jako sposób pogłębienia wiedzy, rozbudzenia kreatywności i świetną zabawę, zarówno dla uczestników, jak i publiczności.

W obchodach Dnia Patrona Szkoły Tadeusza Kościuszki wzięły udział klasy pierwsze, którym zaprezentowano postać patrona jako wybitny wzór do naśladowania. Uczynili to uczniowie klasy II C Konrad Klocek i Małgorzata Biga. Słuchacze mogli następnie sprawdzić swoją wiedzę w konkursie, który przygotowały nauczycielki historii Pani mgr Danuta Kasperczyk – wicedyrektor Szkoły oraz mgr Urszula Garlacz. Najlepszym wręczono nagrody – koszulki i kubki z logo Szkoły oraz z wizerunkiem patrona. Uświetnieniem Dni Otwartych Szkoły był koncert Loży Oburzonych, który został przyjęty z wielkim entuzjazmem. Następne Dni Otwarte za rok…, a już dzisiaj zapraszamy na naszą stronę internetową www.lo.krzeszowice.net.pl oraz do zapoznania się z aktualną ofertą edukacyjną Liceum na rok szkolny 2012/2013:

 

  1. Klasa humanistyczna z rozszerzonym językiem polskim od klasy pierwszej; przedmioty rozszerzone do wyboru od klasy drugiej: historia, wos, język angielski);

do tego oddziału adresowany jest obóz naukowy (warsztaty) o tematyce edukacji kulturalnej i historycznej.

 

  1. Klasa ogólna – prawno- językowa – z rozszerzonym językiem angielskim od klasy pierwszej; przedmioty rozszerzone do wybory od klasy drugiej: geografia, historia, wos, język francuski; do tego oddziału adresowany jest obóz naukowy – językowy oraz warsztaty z zakresu praw człowieka i obywatela.

 

  1. Klasa matematyczna z rozszerzoną matematyką od klasy pierwszej; przedmioty rozszerzone do wyboru wg. poniższej konfiguracji:

–         fizyka, informatyka

–         geografia, informatyka,

–         geografia, język angielski

–         fizyka, język angielski;

do tego oddziału adresowane są warsztaty matematyczne i informatyczne.

 

  1. Klasa ogólna – przyrodnicza; przedmioty rozszerzone do wyboru od klasy drugiej: biologia, chemia, fizyka, geografia;

do tego oddziału adresowany jest obóz naukowy (warsztaty) „Błękitna Szkoła” – o tematyce ekologicznej dotyczącej Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz warsztaty chemiczne dotyczące właściwości surowców skalnych i wód.

 

 

Alicja Mosur

Nauczyciel języka polskiego

w LO w Krzeszowicach

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz