„Magazyn” integruje i uczy

20 lat funkcjonowania „Magazynu Krzeszowickiego” to czas mniej więcej dorastania jednego pokolenia – dla jednych to dużo, dla drugich mało. Parząc jednak na te dwie dekady i zmiany, jakie zaszły w naszej gminie i w Polsce, te dwadzieścia lat odpowiadają epoce. Zmieniła się Polska, zmienił się samorząd i – co tu dużo kryć – zmieniliśmy się i my. Inaczej patrzymy dzisiaj na gminę, oczekujemy informacji o bliskich nam sprawach, coraz bardziej jesteśmy niecierpliwi i oczekujemy szybkiego rozwiązania zaległych od dekad problemów. Przez te dwadzieścia lat „Magazyn Krzeszowicki” był dla nas towarzyszem w trudnych sprawach i w chwilach radosnych.
Jako mieszkaniec Krzeszowic zaangażowany w lokalne sprawy, cieszę się, że ten samorządowy dwutygodnik integruje nas wokół ważnych problemów, przed jakimi stajemy na co dzień. Dla jednych to sprawy wsi, dla innych życie kulturalne gminy, jeszcze dla innych – życiowe pasje: sport, turystyka, praca z niepełnosprawnymi. Wokół tych spraw integruje nas właśnie „Magazyn Krzeszowicki” – obecny w wielu miejscach, do których inne mass media nie dotrą. Taka integracyjna rola i pokazywanie otoczenia naszych domów w ciekawej i przystępnej formie to zadanie, którego nie może wypełnić telewizja, radio ani prasa krajowa czy regionalna. Gdybyśmy zadali sobie dzisiaj pytanie, o ilu sprawach dowiedzieliśmy się właśnie z „Magazynu Krzeszowickiego” od początku jego funkcjonowania, zobaczymy, jak ważną rolę pełni lokalna gazeta przygotowywana przez mieszkańców gminy dla mieszkańców gminy.
Nasz samorządowy dwutygodnik to także doskonałe źródło wiedzy historycznej o Ziemi Krzeszowickiej, pomocne w nauce i w poznawaniu dziejów tego pięknego zakątka Małopolski. Dobrze, że wszyscy redaktorzy naczelni i dziennikarze „Magazynu” rozumieli, jakie ważne narzędzie uczenia lokalnego patriotyzmu mają w swoich rękach. O tej roli również nie wolno zapomnieć, ponieważ dojrzały patriotyzm bierze się właśnie z dobrej znajomości swojej małej Ojczyzny i uczestniczenia w jej życiu. Trudno dziś sobie wyobrazić, ile rzeczy zrobiliśmy wspólnie dzięki tym dwudziestu latom ciężkiej, ale i owocnej pracy ludzi związanych z „Magazynem Krzeszowickim”. Oby tak dalej! Czeka na nas jeszcze wiele spraw ważnych dla gminy.

Czesław Bartl, Burmistrz Gminy Krzeszowice

Dodaj komentarz