Nowy numer Magazynu Krzeszowickiego w sprzedaży od 1 sierpnia

W gazecie przeczytacie Państwo między innymi: Czy Krzeszówka może być groźna, drugą część wywiadu z Józefem Sztanderą, artykuł o młodym, wybitnym muzyku z Paczółtowic Mateuszu Pałce i wiele innych tekstów.

 

 

Zdjęcie na okładce Robert Kuczara

 

 

Tytułem wstępu

Zapraszam Państwa do lektury kolejnego numeru Magazynu Krzeszowickiego. Lato mamy w pełni i jak to zwykle bywa dla mediów jest to tak zwany sezon ogórkowy. W działalności samorządu dzieje się nieco mniej. Kolejna sesja odbędzie się dopiero pod koniec sierpnia. Radni pracują jednak w komisjach. Już dziś anonsuję temat alternatywnej (wzdłuż torów) drogi z Woli Filipowskiej do Krzeszowic. Aktualnie trwają konsultacje na temat jej przebiegu i wynika z nich, że każda lokalizacja będzie miała swoich przeciwników. Pogoda, jaka jest każdy widzi i czuje. W upalne, słoneczne i wolne od pracy dni wielu mieszkańców naszej gminy staje przed dylematem gdzieżby tu skorzystać z kąpieli. Miejsca do rekreacji czy plażowania są, ale z zanurzeniem się i popływaniem jest problem. Można pojechać na basen do Olkusza czy nad otwarte akweny w sąsiednich gminach, ale u nas można ewentualnie pomoczyć stopy w Stawie Wrońskim lub w stawie w Miękini. Sytuacja w ciągu najbliższych lat pewnie się nie zmieni, bo przecież kąpieliska nikt nie wyczaruje, ale temat drążyć warto tym bardziej, że Krzeszowice mają ambicje być gminą, w której turystyka będzie odgrywała coraz większą rolę. W tej chwili trwają intensywne prace rewitalizacyjne w centrum miasta, odnawiane są zabytki, o czym w wywiadzie mówi burmistrz Czesław Bartl (Nie tylko dla turystów). Planowane są też inne inwestycje mające na celu uatrakcyjnić turystycznie naszą gminę. Ważna w tym wszystkim jest informacja dotycząca pozyskania kolejnych środków na zabezpieczenie ruin Tęczyna (Ministerstwo Kultury da 300 tys. na zamek Tęczyn). Kolejne ważne wydarzenie, o którym piszemy to przejście na emeryturę prezesa KW Czatkowice Czesława Kotowskiego (Lata wytężonej pracy), (Podziękowania dla prezesa). Każda zmiana niesie z sobą sporo niewiadomych. Za prezesury Czesława Kotowskiego współpraca Kopalni z samorządem układała się znakomicie. Pozostaje mieć nadzieję, że nowy prezes – Sławomir Kosiba – również będzie otwarty na współpracę.

W Galerii Vauxhall CKiS cały czas można oglądać znakomitą wystawę prac artystów Powiatu Krakowskiego (Obrazy pewnej okolicy). Do galerii zapraszamy także na fascynujący, jak zwykle, pokaz kolekcji mody Aleksandry Irlik. W rolę modelek wcielą się krzeszowickie Amazonki (Zaproszenie na Pokaz Mody). W tym dziale również coś dla miłośników rocka – wywiad z Maciejem Kubatym dotyczący debiutanckiej płyty krzeszowickiej formacji SelfHated Machine.

W kulturze oraz w Wokół Nas polecam znakomite teksty autorstwa Marii Ostrowskiej (Czyczowanie 2011), drugą część wywiadu z Józefem Sztanderą oraz artykuł o wybitnie utalentowanym, młodym, ale już ze sporym dorobkiem, artyście z Paczółtowic (Mateusz Pałka – wschodząca gwiazda jazzu).

Na naszych łamach gościmy ponownie Andrzeja Nąckiewicza, który, w rozmowach z Maciejem Liburskim opowiada o dawnych Krzeszowicach w kontekście letniego wypoczynku (Na wczasy do Krzeszowic), oraz mówi swoich spostrzeżeniach dotyczących Krzeszówki (Czy Krzeszówka może być groźna).

W sporcie – rozgrywki ligowe, zarówno siatkarskie jak i piłki nożnej, dopiero przed nami, ale piłkarze nie próżnowali i rywalizowali w XI Turnieju Piłki Nożnej Amatorów

o Puchar Przechodni Burmistrza Gminy Krzeszowice – 2011 o czym obszernie pisze Jerzy Wnęk.

Poza tym w Magazynie wiele innych artykułów, informacji i zaproszeń.

Kolejny numer Magazynu Krzeszowickiego ukaże się pierwszego września.

Marian Lewicki

 

 

Dodaj komentarz