Ubywa drzew w Parku Potockich

Z przeprowadzonej w 1998 roku inwentaryzacji wynika, że w Parku Potockich rosło 2247 drzew. Ile jest dzisiaj dokładnie niewiadomo. Wiadomo natomiast, że kondycja drzewostanu z powodu wieku i różnego rodzaju chorób oraz czynników środowiskowych systematycznie się pogarsza.

Park powoli zatraca swój charakter. W ciągu ostatnich 40-50 lat wysiało się wiele drzew i krzewów (samosiewy), które nie stanowiły części parku i powinny być usuwane na bieżąco. W ciągu ostatniego 10 lecia , samosiewy były, co jakiś czas usuwane, jednak wcześniej bywało z tym różnie i w pewnych miejscach park powoli zaczyna przypominać las. W tej chwili wydział ochrony środowiska uzyskał zgodę na usunięcie wszystkich samosiewów mniej niż 10 letnich.

 

W ubiegłym roku po obfitych ulewach przewróciło się kilka drzew, w tym jeden pomnik przyrody. W ostatnim czasie, po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy i otrzymaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń, na zlecenie Urzędu wycięto kilka drzew, w przypadku których zabiegi pielęgnacyjne nic by nie dały, w sąsiedztwie Szkoły Muzycznej oraz przy Ośrodku Misyjnym Vincentinum.

Na ten temat również w Magazynie Krzeszowickim 1 kwietnia

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz