„Zakochany” recital w Vauxhallu (fotoreportaż)

W Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach w Galeria w Pałacu Vauxhall odbył się Walentynkowy recital do muzyki Władysława Szpilmana „Zakochani” w wykonaniu: Katarzyny Słota-Marciniec – mezzosopran. Wokalistce towarzyszyli: Emilia Bernacka-Głowala – fortepian oraz Bartłomiej Kozina – klarnet basowy.

 

„Zakochany” recital można zrecenzować bardzo krótko. Świetne piosenki, doskonale zaśpiewane przez piękną kobietę przy profesjonalnym akompaniamencie. Wszystko to w doskonałej atmosferze stworzonej przez publiczność. Czegóż chcieć więcej. Zresztą więcej było, wspólne, z publicznością, wykonanie piosenek „Autobus czerwony” oraz „Trzej przyjaciele z boiska”.

 

Obszerną relację – recenzję z konceru autorstwa Stanisława Czesława Kurdziela będzie można przeczytać w najbliższym Magazynie Krzeszowickim 1 marca.

 

 

 

Katarzyna Słota-Marciniec – mezzosopran, ukończyła krakowską Akademię Muzyczną w klasie śpiewu solowego oraz psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów występowała w roli Francisci w musicalu „West side story” w Schwedt (Niemcy). Obecnie współpracuje z Operą Krakowską i gliwickim Teatrem Muzycznym.

 

Władysław Szpilman – polski kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia, od roku 1935 związany z Polskim Radiem, gdzie dawał recitale i prowadził audycje muzyczne. Już przed wojna skomponował kilka piosenek, które stały się wielkimi przebojami.

23 września 1939 roku grał w ostatniej audycji „na żywo” recital utworów Chopina. Chwile później niemieckie bomby spadły na elektrownię warszawską i Polskie Radio zamilkło. 6 lat później pierwsza powojenna emisja Polskiego Radia z Warszawy – Raszyna zaczęła się od tych samych utworów granych przez Szpilmana.

Jego dramatyczne i nieprawdopodobne wojenne losy zostały przedstawione w „Pianiście” Romana Polańskiego (2002, 3 Oscary) na podstawie książki.

Po wojnie Szpilman skomponował przeszło 500 piosenek, jest także znany jako autor muzyki filmowej, musicali, utworów symfonicznych. Jemu zawdzięczamy tez pomysł i organizację Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie (1961).

 

 

Zobacz Fotoreportaż

 

Dodaj komentarz