Finał Pucharu Polski w zjeździe na rowerach

To już czwarty rok odkąd Myślenice wybrane zostały na gospodarza największych w Polsce zawodów w zjeździe na rowerach Diverse Downhill Contest. W najbliższy weekend na górze Chełm przy czteroosobowym wyciągu krzesełkowym odbędzie się wielki finał Pucharu Polski w zjeździe na rowerach a także Mistrzostwa Małopolski.

 

Weekend zapowiada się bardzo ciekawie gdyż udział w zawodach zapowiedzieli wszyscy czołowi polscy zawodnicy jak również Czesi, Słowacy, Estończycy i Ukraińcy.  Pretendentami do wygranej są:  Maciej Jodko z teamu [RMF FM Pepsi  Max], niepokonany dotąd na myślenickiej trasie Michał Śliwa [KS PKS Dębnicki – Myślenice], oraz Grzegorz Zieliński i Arkadiusz Perin [ Diverse Extreme Team]. Czy Jodko utrzyma koszulkę lidera Pucharu Polski, czy Śliwa zdobędzie Mistrzostwo Małopolski, czy i tym razem Polacy staną na najwyższym stopniu podium? Tego wszystkiego dowiedzie się już w najbliższą niedzielę 29 sierpnia w Myślenicach na górze Chełm.

 

Downhill to sport opierający się na tych samych zasadach co narciarstwo alpejskiej, zawodnicy pokonują wyznaczoną trasę na czas. Zjeżdżają w dół górskimi trasami najeżonymi naturalnymi i sztucznymi przeszkodami. Sęk w tym, żeby trasa była jak najbardziej wymagając i zróżnicowana – tylko wtedy sprawiedliwie weryfikuje umiejętności startujących – mówi Tomek Gagat organizator imprezy. Na całej długości trasy zawodnicy napotykają korzenie, kamienie specjalnie przygotowane skocznie, uskoki, bandy ziemne. Downhill to sport kompleksowy bazujący na wielu komponentach: sile, wytrzymałości, szybkości i analitycznym myśleniu. Aby zwyciężać trzeba być uniwersalnym – połączenie powyższych elementów w harmonijną całość daje najlepsze efekty. Wygrywa ten zawodnik, który pokona trasę w najkrótszym czasie. Nierzadko zdarza się tak, że o zwycięstwie decydują setne sekundy, dlatego pomiar czasu odbywa się za pomocą fotokomórki. Efektowne skoki na odległość kilkunastu metrów oraz prędkość sprawia, że downhill to bardzo spektakularna i widowiskowa dyscyplina sportu.

W zawodach startują zawodnicy posiadający licencje Polskiego Związku Kolarskiego i te kategorie walczą o punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. W imprezie udział biorą  również amatorzy, dla nich przewidziane są osobne kategorie „hobby”. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie ważnych badań lekarskich, sprawnego roweru oraz ochraniaczy i kasku. Więcej szczegółowych informacji znajduje się na oficjalnej stronie zawodów pod adresem www.diversedownhillcontest.com

 

Sponsorem imprez Diverse Downhill Contest jest producent odzieży – marka Diverse, skrzydeł zawodnikom dodaje Red Bull a sponsorem wspierający jest X-Box 360

 

Serdecznie zapraszamy do kibicowania zawodnikom na stoku góry Chełm.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz