Dni Tenczynka (fotoreportaż)

W sobotę i niedzielę odbywały się Dni Tenczynka. Z tej okazji organizatorzy przygotowali szereg imprez sportowych , rekreacyjnych i kulturalnych. Gwiazdą Dni był Folklorystyczny Zespół Romski KAŁE JAKHA.

 

 

„Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma…”

I rzeczywiście niewielu już dziś Romów na świecie, którzy uprawiają prawdziwy folklor cygański. W ich niekłamanej muzyce jest wszystko: wędrujący tabor, kotlarze naprawiający sagany i garnki, ukradkiem kradzione kury, końskie jarmarki, wróżby, porwania, bójki, jest świat z cygańskich legend i marzeń. Świat, który umrze, kiedy umrze ostatni cygański skrzypek…

Jesteśmy polskimi Romami, wywodzącymi się z Romów Karpackich, mieszkającym w Krakowie. Założony przez nas w 1991 roku Folklorystyczny Zespół Romski „Kałe Jakha” (co po polsku znaczy – ” Czarne Oczy”) jest rodzinnym zespołem estradowym. Na nasz dorobek składa się nie tylko muzyka folklorystyczna, ale także ekscytujący, autentyczny, skoczny taniec i śpiew ukazujący życie Romów w minionej i dzisiejszej rzeczywistości. W niezwykle staranny sposób kultywujemy tradycje i folklor cygański. Występujemy w oryginalnych, pięknych i olśniewających widzów gamą kolorów strojach. Repertuar nasz opiera się przede wszystkim na tradycyjnej muzyce cygańskiej: czardaszach, romansach, tańcach i scenkach rodzajowych – granej na żywo. Piosenki nasze powinno się śpiewać głęboką nocą, gdy na niebie świeci księżyc i migocą gwiazdy, a obok pachnie las i trzaska palące się drewno w ognisku.

 

I wszystko to, o czym można przeczytać na stronie Kałe Jakha artyści starali się oddać podczas koncertu w Tenczynku. Jednak tradycje tradycjami a i tak największy aplauz zyskały, jak to zwykle bywa, utwory znane szerokiej publiczności od lat czyli ”Ore ore”, popularna piosenka turystyczna, czy  „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” z repertuaru Maryli Rodowicz.

 

Więcej na temat wydarzeń w Tenczynku i Tenczynku w ogóle na stronie www.tenczynek.info.pl

 

 

Zobacz Fotoreportaż

 

Dodaj komentarz