Jak się pozbyć zbędnych kilogramów?

Skąd się biorą nadmierne kilogramy?

Jednym z najczęstszych problemów jest źle skomponowana dieta. Kilogramy przybywają gdy mamy zbyt nisko lub wysokokaloryczną dietę. Bardzo często nie zwracamy uwagi na jakość wybieranych produktów, często to jakość posiłków wpływa na proces przybywania niechcianych kilogramów. Jeżeli dieta dostarcza naszemu organizmowi zbyt mało kalorii, przechodzi on w stan oszczędzania energii. Zaczyna odkładać kalorie w formie tkanki tłuszczowej. Kiedy dostarczamy z dietą zbyt dużą ilość kalorii w stosunku do naszego zapotrzebowania, nasz organizm nie spalając jej podczas wysiłku fizycznego odkłada ją w formie tkanki tłuszczowej. Nieregularne jedzenie oraz długie odstępy czasu pomiędzy posiłkami również wpływają na wzrost tkanki tłuszczowej.

 

Ile posiłków jeść?

Niestety wiele osób ciągle uważa, że im mniej posiłków będą jeść, tym szybciej zmniejszy się ich waga. Nie ma nic gorszego! Metabolizm będzie próbował dostosować się do dziennej ilości dowożonych kalorii – w rezultacie będzie spowalniał. Kiedy organizm czuje się zagrożony uruchamia „mechanizm obronny” i magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej. Prawidłowo zbilansowane posiłki o stałych porach pomogą przyspieszyć metabolizm i pozwolą skutecznie schudnąć bez efektu jojo. Dzienie powiniśmy zjadać 4 – 5 posiłków. Śniadanie powinno być zjedzone do godziny po obudzeniu. Pamiętaj – nie jesz śniadania nie chudniesz! Kolacja powinna być zjedzona 2 – 3 godziny przed snem, powinna być łatwostrawna i niskokaloryczna.

 

Ile wody powinniśmy pić dziennie?

Następnym problemem jest niedostateczne nawodnienie organizmu w ciągu dnia. Ludzki organizm składa się w około 60% z wody. Potrzebuje jej do procesów usuwania toksyn, wirusów oraz do procesów metabolicznych. Toksyny mogą wpływać spowalniająco na metabolizm. Jeżeli będziemy dostarczać do organizmu zbyt mało wody zacznie się ona w nim kumulować. Może to doprowadzić do powstania obrzęków, zwiększenia wagi a także do uczucia ciężkości nóg. Woda jest również potrzebna do procesów regulacji temperatury naszego ciała. Dziennie powinniśmy pić co najmniej 2 litry płynów, zwłaszcza w postaci wody mineralnej niegazowanej.

 

Jak sobie poradzić ze zbędnymi kilogramami

Podejmując się próby odchudzania musimy być świadomi, że nie jest to szybki proces. Wymaga on od nas silnej woli i ciągłej motywacji do uzyskania coraz lepszych efektów. Dieta to nie jest coś tymczasowego, dieta to zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych na całe życie. Zacznij jeść 4 – 5 posiłków dziennie o stałych porach. Pamiętaj aby śniadanie zjeść do godziny po obudzeniu a łatwostrawną kolację ok. 2 – 3 godziny przed snem.

 

Poradnia Dobry Dietetyk w Krzeszowicach zaprasza do skorzystania z darmowej wizyty w gabinecie dietetycznym. Na spotkaniu przeprowadzone zostanią pomiary masy i składu ciała. Jest to okazja nie tylko do zważenia się, ale również otrzymania gotowego zlecenia badań laboratoryjnych.

Wystarczy umówić się telefonicznie lub wchodząc na stronę:Poradnia Dietetyczna Dobry Dietetyk

Ul. Krakowska 31/201

32-065 Krzeszowice

Tel. 733 773 067

 

e-mail: a.kucharski@dobrydietetyk.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek, środa 11:00-19:00

Piątek 7:00-15:00

 

 

Pałac w Mosznej i Góra św. Anny (fotoreportaż)

Na majowy wypad Krzeszowicki Klub Podróżnika wybrał najpiękniejsze miejsca Opolszczyzny- Pałac w Mosznej i Gorę św. Anny. Poranek 14 maja przywitał nas pięknym słońcem, które towarzyszyło nam cały dzień- wreszcie nastała prawdziwa wiosna! O godzinie 07.00 wyruszyliśmy z Krzeszowic, by dalej autostradą A4 kierować się do wsi Moszna, gdzie znajduje się prawdopodobnie najpiękniejszy pałac na terenie obecnej Polski. Podróż autostradą nam szybko minęła o zbliżaniu się do celu wycieczki świadczyć zaczęły napisy miejscowości w języku polskim i niemieckim, oraz charakterystyczne dla dawnej niemieckiej architektury niskie ogrodzenia przydomowych ogródków. Spośród zieleni drzew zaczęły nam się ukazywać wieżyczki pałacu w Mosznej. Do spotkania z Panią przewodnik mieliśmy jeszcze godzinę czasu, który spędziliśmy na spacerze po olbrzymim parku okalającym pałac z cennym drzewostanem, rzadkimi rododendronami pięknie kwitnącymi azaliami. O godzinie 11.00 Pani Przewodnik zaprosiła nas do wnętrza rezydencji z której historią zaczęła nas zapoznawać.


Od 1866 do 1945 roku pałac był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Budowla wygląd jak przeniesiona z bajki –mogłaby z powodzeniem zastąpić słynny zamek znany z czołówek filmów Disneya. Patrząc na ten obiekt można powiedzieć ze nie powstydziliby się go nawet najbardziej szaleni książęta bawarscy. Szczególną uwagę przykuwają liczba pomieszczeń-365 i wieżyczek w ilości 99, a także bogate zdobienia na fasadzie pałacu, np. w postaci figur zwierząt (hrabia był miłośnikiem polowań), czy artystyczne witraże. Piękna jest także przypałacowa oranżeria. Podczas II wojny światowej pałac uniknął zniszczeń, ale niestety w 1945 roku w pałacu kwaterowały oddziały armii radzieckiej, które dokonały dewastacji większej części wyposażenia pałacowego. Mimo to, pałac i jego otoczenie zachwycają. Będąc tu można poczuć się niemal jak w bajce, przenieść w czasie do dawnych epok. Ponad dwustuhektarowy park z piękną roślinnością, śpiewem ptaków, daje ukojenie dla ducha, nie bez powodu w pałacu do 2013 roku mieściło się Centrum Terapii Nerwic, które zostało przeniesione nieopodal do nowego budynku. Obecnie rezydencja pełni wyłącznie funkcje turystyczno-hotelowo-konferencyjną. Z Mosznej udaliśmy się na Górę św. Anny-czyli wzniesienie o wysokości 400 m n.p. m , pierwotnie zwane Górą Chełmską. Ze szczytu naszym oczom ukazała się piękna panorama pól z kwitnącym rzepakiem w dole. Pierwsza świątynia chrześcijańska stanęła tu w XV wieku, a w wieku XVII powstał tu klasztor Franciszkanów. Po umieszczeniu w tutejszym kościele figury św. Anny Samotrzeciej-sanktuarium stało się miejscem licznych pielgrzymek, stąd nazwa Góra św. Anny. W okresie III Powstania Śląskiego toczyły się tu ciężkie boje z Niemcami, co upamiętnia pomnik Czynu Powstańczego zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego. Poniżej pomnika w dawnym kamieniołomie , znajduję się wielki amfiteatr –wykuty przez Niemców w latach 30 XX wieku. Powierzchnia porośniętej lasami góry na bogate ukształtowanie, będące pamiątką po aktywności wulkanicznej. Przez tutejszy park krajobrazowy poprowadzone są szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Zobaczyliśmy piękne miejsca, przy wymarzonej pogodzie, to była miła niedziela z Krzeszowickim Klubem Podróżnika.

Michał Dzidek

Zobacz Fotoreportaż
Zareklamuj się podczas tegorocznej Majówki Hrabiny Zofii

Organizatorzy tegorocznej Majówki Hrabiny Zofii proponują ciekawą i skuteczną formę reklamy podczas imprezy, która odbywać się będzie w Krzeszowicach w dniach 27-28 maja. Organizatorzy szacują, że tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, na Majówkę przybędzie kilka tysięcy osób. Szczegóły oferty poniżej.

Czytaj dalej Zareklamuj się podczas tegorocznej Majówki Hrabiny Zofii