III Antyczne Igrzyska w Liceum w Krzeszowicach (fotoreportaż)

Przyrzekamy, że pragniemy stanąć do antycznych Igrzysk Olimpijskich we współzawodnictwie opartym na lojalności i poszanowaniu rządzących nimi przepisów oraz uczestniczyć w nich w duchu rycerskim dla honoru i dla chwały sportu.”

 

16 września odbyły się III Starożytne Igrzyska Młodzieży Szkolnej Powiatu Krakowskiego. Uczestniczyło w nich 8 powiatowych szkół ponadgimnazjalnych oraz 5 gimnazjów z Gminy Krzeszowice. Rywalizacja toczyła się na pięknie położonym terenie pola golfowego w Paczółtowicach. Patronat na imprezą objęli: PKOl, Starosta Krakowski, Małopolski Kurator Oświaty i Burmistrz Gminy Krzeszowice.

Gośćmi honorowymi Igrzysk byli pani Grażyna Rabsztyn – dyrektor Centrum Edukacji Olimpijskiej PKOl, wielokrotna mistrzyni Europy w biegach prze płotki, trzykrotna rekordzistka świata, trzykrotna reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich, multimedalistka mistrzostw Polski, oraz pan Dariusz Goździak – złoty medalista olimpijski z Barcelony w pięcioboju nowoczesnym, dwukrotny wicemistrz świata, wielokrotny medalista i mistrz Polski w tej dyscyplinie. W części oficjalnej dyrektor Alicja Milczarek przywitała serdecznie wszystkich gości i młodzież, życząc rywalizacji w duchu fair play. Młodzież z Liceum w Krzeszowicach ubrana w greckie tuniki wyrecytowała hymn olimpijski a uczeń Damian Łydek złożył przyrzeczenie olimpijskie w imieniu wszystkich startujących.

Po odprawie dla nauczycieli rozpoczęto rywalizację w antycznych konkurencjach na specjalnie przygotowanej trawiastej bieżni a w budynku klubowym miały miejsce okolicznościowe konkursy: plastyczny na logo Igrzysk, recytatorski o tematyce sportowej, wiedzy olimpijskiej i inne. Dodatkowo na putting green zorganizowano turniej golfowy dla młodzieży połączony z nauką podstaw gry w golfa.

Przy pięknej i słonecznej pogodzie na bieżni rozegrano konkurencje biegowe nawiązujące do antycznych agonów. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów rywalizowała w dromosie, diaulosie, dolichosie oraz biegu z tarczą – hoplites dromos. Po zakończeniu konkurencji biegowych rozegrano pięciobój starożytny składający się ze skoku w dal, rzutu oszczepem, rzutu dyskiem, biegu i konkurencji siłowej – przeciągania liny. Przez cały czas odbywały się dekoracje zwycięzców na specjalnie przygotowanym podium. Najszybsi uczestnicy igrzysk byli dekorowani przez wybitnych sportowców polskich, gości z PKOl – Grażynę Rabsztyn i Dariusza Goździaka.

Po zakończeniu zawodów lekkoatletycznych i konkursów w części oficjalnej wręczono zwycięzcom okolicznościowe statuetki, a biegaczom dodatkowo wieńce z gałązek oliwki dla podtrzymania tradycji igrzysk antycznych.

Organizatorzy podziękowali wszystkim szkołom za przybycie wręczając im okolicznościowe dyplomy i upominki. W końcowej części Grażyna Rabsztyn poinformowała o przyznaniu przez PKOl brązowych medali za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego dla dyrekor Liceum Alicji Milczarek oraz dla nauczyciela wf, pomysłodawcy Igrzysk, Jacka Banacha.

Organizatorem zawodów był UKS Fairway Krzeszowice i Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach. W zawodach wzięło udział około 180 uczniów. W imprezie pomagali nauczyciele liceum, pracownicy szkoły, absolwenci, uczniowie i wolontariusze. Igrzyska były organizowane przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Krakowskiego.

 

Jacek Banach

 

Wyniki III Starożytnych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży Powiatu Krakowskiego, 16.09.2015

 

Dromos dziewcząt szkoły ponadgimnazjalne: 1. Anna Ukrayinets, 2. Angelika Szwajcowska

3. Magda Przybylska

Dromos chłopców szkoły ponadgimnazjalne: 1. Dariusz Pocięgiel, 2. Michał Wiecheć

3. Dawid Wróbel

Dromos dziewcząt gimnazja: 1. Klaudia Oracz, 2. Monik Aleksandra, 3. Klaudia Maciusik

Dromos chłopców gimnazja: 1. Damian Chowaniak, 2. Piotr Marszałek, 3. Kacper Żbik

Diaulos dziewcząt szkoły ponadgimnazjalne: 1. Katarzyna Marszałek, 2. Klaudia Walczak

3. Natalia Gajda

Diaulos chłopców szkoły ponadgimnazjalne: 1. Paweł Sitko, 2. Kopycki Łukasz, 3. Konrad Kłeczek

Diaulos dziewcząt gimnazja: 1. Karolina Duda, 2. Aneta Kopeć, 3. Iwona Łydek

 

Di aulos chłopców gimnazja: 1. Bartosz Owczarek, 2. Kacper Blaszke, 3. Krystian Żbik

Hoplites dromos – szkoły ponadgimnazjalne: 1. Mateusz Kłeczek, 2. Karol Kumala, 3. Patryk Grabda

Hopites dromos – gimnazja: 1. Arkadiusz Kalemba, 2. Marcel Standera, 3. Mateusz Szpyrko

Dolichos dziewcząt szkoły ponadgimnazjalne: 1. Natasza Olech, 2. Adrianna Kowalska

3. Natalia Poskróbek

Dolichos chłopców szkoły ponadgimnazjalne: 1. Mistela Michał, 2. Zastawnik Mikołaj

3. Kamil Kucia

 

Dolichos dziewcząt gimnazja: 1. Julia Łoboz, 2. Magdalena kucharska, 3. Magdalena Piwowarczyk

 

Dolichos chłopców gimnazja: 1. Błażej Ziarkowski, 2. Patryk Niziołek, 3. Kamil Chrapek

 

Pentatlon szkoły ponadgimnazjalne: 1. Ornat Mateusz, 2. Konrad Ziemianin, 3. Dawid Kafara

 

Konkurs plastyczny na ogo Igrzysk szkoły ponadgimnazjalne: 1. ZSiPO w Skale, 2. ZSP Krzeszowice, 3. Licem Ogólnokształcące w Skawinie

 

Konkurs plastyczny na logo Igrzysk gimnazja: 1. Gimnazjum w Krzeszowicach, 2. Gimnazjum w Nowej Górze, 3. Gimnazjum w Zalasiu

Konkurs wiedzy olimpijskiej i o golfie szkoły ponadgimnazjalne: 1. Aleksandra Wawro

2. Tymoteusz Kurzyński, 3. Anna Nowak

Konkurs wiedzy olimpijskiej i o golfie gimnazja: 1. Szymon Bronikowski, 2. Filip Talaga

3. nie przyznano

Turniej Golfowy szkoły ponadgimnazjalne: 1. Angelika Filipowska, 2. Dawid Skawiński

3. Wojciech Różowski

Turniej golfowy gimnazja: 1. Remigiusz Kucharski, 2. Bartłomiej Setkowicz, 3. Jakub Bociek

 

Konkurs na grze planszowej: 1. Nicolas Szostecki, 2. Krystian Zawada, 3. nie przyznano

Konkurs recytatorski szkoły ponadgimnazjalne: 1. Marianna Oleksijenko, 2. Radomir Strzelczyk i Dominik Lisek

Konkurs recytatorski gimnazja: 1. Kamila Szczurek, 2. Lidia Waśnik, 3. nie przyznano

 

Info: LOZobacz Fotoreportaż
 

 

 

 

 

LGD zaprasza

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane dotacjami unijnymi na spotkanie w sprawie budowania Lokalnej Strategii Rozwoju w nowym okresie programowania 2014-2020, organizowane przez Stowarzyszenie LGD „Nad Białą Przemszą”, które odbędzie się 23.09 o godzinie 17.00 w Sali Herbowej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach.

Czytaj dalej LGD zaprasza