Na temat planowanych dużych imprez plenerowych z dyrektorem Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach Tomaszem Piechotą rozmawia Marian Lewicki.
Miesiąc: marzec 2015
Pandemia wśród pszczół
Dramatyczna sytuacja w pasiekach to najczęściej powtarzany ostatnio zwrot wśród pszczelarzy. Na temat przyczyn i o tym, co można w tej sytuacji zrobić, z Bogusławem A. Latawcem, prezesem Krzeszowickiego Towarzystwa Pszczelniczego BARĆ rozmawia Marian Lewicki.
Kieruję się interesem Gminy – wywiad z Adamem Godyniem
Z przewodniczącym Rady Miejskiej w Krzeszowicach Adamem Godyniem rozmawia Marian Lewicki.
Czytaj dalej Kieruję się interesem Gminy – wywiad z Adamem Godyniem
Kobiety-Kobietom 2015 (fotoreportaż)
Kobiety-Kobietom, to impreza, która od kilku lat organizowana jest przez krzeszowickie Stowarzyszenie Amazonek. W tym roku Amazonki, wspólnie z Fundacją Kobieta w Regionie zaprosiły gości do Galerii Vauxhall Centrum Kultury i Sportu.
PO CO BABOM TEN DZIEŃ KOBIET?
No właśnie, po co? Zwłaszcza że muszą go sobie same przygotować. Oczywiście zaproszeni na uroczystości nieliczni mężczyźni, najczęściej burmistrzowie, starostowie, radni i inne tzw. VIP-y, chętnie przemówią i wręczą okolicznościowy bukiet, a my się cieszymy, że przyszli. A potem pan redaktor umieści w gazecie zdjęcie takiego VIP-a na naszej imprezie i znów jest powód do chwały i sławy.
Filmowe Poranki w Bibliotece
W styczniu 2015 r. rozpoczęliśmy cykl FILMOWE PORANKI W BIBLIOTECE, w lutym wyświetlaliśmy filmy i również w marcu zapraszamy dzieci na projekcje filmowe.
Zapraszamy w soboty, godz. 11.00-13.00
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna,
Pl. F. Kulczyckiego 1 ; tel. 12 282 15 13
Plan emisji w marcu :
7.03. – Kubuś i Hefalumpy
14.03. – Magiczne drzewo (Czerwone krzesło)
21.03. – Kopciuszek 2 – Spełnione marzenia
28.03. – Miś Yogi

Dzień Kobiet z Jackiem Wójcickim w Woli Filipowskiej (fotoreportaż)
Na doroczny marcowy wieczór w tygodniu poprzedzającym Święto Kobiet zaprosiło niezmiennie prężne Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Woli Filipowskiej, z jego wspaniałym, niezastąpionym prezesem Romanem Żbikiem. Współorganizatorem imprezy było Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.
Po raz trzynasty już w ogóle, a po raz trzeci w gościnnych, przepięknych wnętrzach restauracji „Tiffany” spotkały się przedstawicielki najbardziej aktywnych pań z całej naszej gminy. Im to właśnie życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet złożyli zaproszeni goście, z burmistrzem Wacławem Gregorczykiem na czele. Były kwiaty, przekazane na ręce wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia Renaty Brzózki, oraz wiele miłych słów dla wszystkich pań. Spotkanie zaszczycili swą obecnością także Wojciech Pałka, wicestarosta powiatu krakowskiego, i Adam Godyń, przewodniczący Rady Miejskiej i sołtys Woli Filipowskiej. Roman Żbik złożył serdeczne podziękowania sponsorom imprezy. Podkreślił dużą rolę właścicieli restauracji „Tiffany”, państwa Marii i Krzysztofa Sobczyńskich, w jej organizacji.
Gwiazdą wieczoru był Jacek Wójcicki, „fascynujący demon wesołej i smutnej piosenki”.
Jakże to określenie harmonizuje z typem osobowości artysty, darzonego od lat ogromną sympatią. Wpłynął tanecznie na salę. Zawsze młodzieńczy, pełen wdzięku, z burzą czarnych loków, i od razu zaczarował nas swym wspaniałym tenorem, pieśnią neapolitańską Wróć do Sorento. Towarzyszyli mu znakomici muzycy Konrad Mastyło, pianista, i Michał Chytrzyński, skrzypek. Biografia artystyczna trójki wybitnych artystów wpisana jest w historię, dalszą i bliższą, Piwnicy pod Baranami. I właśnie od tego owianego legendą miejsca rozpoczęła się cudowna podróż, przywołująca niezapomniane piosenki, anegdoty, atmosferę czasów minionych, ale zawsze budzących nostalgię. Tak jak Niepewność Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Adama Mickiewicza. Była też pełna magii krakowskich Plant, wzruszająca piosenka Andrzeja Zaryckiego Romans śpiewny, romans głuchy… i tegoż kompozytora Sur le pont d’Avignon do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
A potem – „Nic tak nie przypomina dawnych odległych chwil…” – piosenki filmowe i kabaretowe dwudziestolecia międzywojennego, zawsze zielone, znane, lubiane. Ich autorzy – Henryk Wars, Ludwik Starski, Władysław Szpilman, Jerzy Petersburski to przecież legendy polskiej piosenki. W małym kinie, Ach, śpij, kochanie, Już taki jestem zimny drań, Gdybym ja miał cztery nogi, Na cześć młodości wszyscy razem… Naprawdę zawróciliśmy czas!
Ale była też piosenka Jacka Wójcickiego z jego najnowszej płyty Zaklinam czas i zatrzymują się zegary… Usłyszeliśmy tę tytułową piosenkę, nieco nostalgiczną, wspomnieniową, w jakże znakomitej aranżacji, piękną.
Owacjom nie było końca. A na bis dostaliśmy wspaniały muzyczny prezent – Pejzaż horyzontalny Wiesława Dymnego, kultową piosenkę Piwnicy pod Baranami.
Po koncercie był czas na osobiste już rozmowy przy kawie i ciastku. Dominowały w nich zachwyty nad znakomitym organizatorem marcowych imprez i innych wspaniałych przedsięwzięć dla dobra ogółu – panem Romanem Żbikiem. Pani Anna Miga pisała już kilkakrotnie w „Magazynie Krzeszowickim” o powinności należytego docenienia bezinteresownej, ponadprzeciętnej pracy niepowtarzalnych, niezastąpionych mieszkańców naszej gminy. Roman Żbik z pewnością do nich należy.
Maria Ostrowska
WSPÓLNIE POMÓŻMY ŚWITOWI!
Co sądzi burmistrz gminy Wacław Gregorczyk o obecnej sytuacji Świtu Krzeszowice i jak widzi dalszą przyszłość tego klubu – w rozmowie dla „Magazynu Krzeszowickiego”. Czytaj dalej WSPÓLNIE POMÓŻMY ŚWITOWI!
Willa „Eliza” Tenczyńska arkadia panien Pareńskich
„Dom spowity zwojami dzikiego wina, zamknięty wysokim murem, na przybyszach z zewnątrz robił wrażenie niedostępnego i tajemniczego; bardzo po młodopolsku. Stał na rozstaju dróg, w miejscu, które objęła w posiadanie przyroda, otaczały go jedynie łąki, stawy i las; żadnych domów.
Czytaj dalej Willa „Eliza” Tenczyńska arkadia panien Pareńskich
Źródło Sukcesu 2015
15 marca upływa termin składania na Dzienniku Podawczym Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach wniosków o przyznanie Nagród Burmistrza Gminy Krzeszowice – Statuetek „Źródło Sukcesu”.