Dzień Dziecka z UKS (fotoreportaż)

W niedzielę na boisku i w hali Gimnazjum w Krzeszowicach odbywały się imprezy z okazji Dnia Dziecka zorganizowane przez:

-Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka ” przy Gimnazjum w Krzeszowicach

-Publiczne Gimnazjum w Krzeszowicach

-Pełnomocnika Burmistrza Gminy ds. profilaktyki uzależnień

-Komendę Hufca ZHP w Krzeszowicach

 

Pierwsza część imprezy do godziny 14.00 w pełnym słońcu odbywała się w plenerze. Do dyspozycji dzieci były skocznie, zjeżdżalnie, każdy mógł pojeździć mini quadem. Odbywało się mnóstwo konkursów a słodycze i lody dostępne były za darmo w dowolnych ilościach. Po południu imprezę nieco zakłócił obficie padający deszcz, jednak nie przeszkodził w wycieczkach, na które można było pojechać samochodami terenowymi.

 

 

Zobacz Fotoreportaż

 

PIELGRZYMKA DO WŁOCH

W ramach obchodów Roku Jubileuszowego 350 Rocznicy śmierci św. Wincentego i św. Ludwiki de Marillac Moderator Krajowy Rodziny Wincentyńskiej zaprasza do udziału w Pielgrzymce Jubileuszowej Rodziny Wincentyńskiej do Włoch i Rzymu. Pielgrzymka autokarowa jest przewidziana na 9 dni, od 19 września do 27 września.

 

Wyjazd z Misjonarskiego Ośrodka Formacyjnego “Vincentinum” w Krzeszowicach wcześnie rano 19 września i powrót również do “Vincentinum” 27 września wieczorem. W programie Pielgrzymki jest zwiedzanie Asyżu, Wenecji, Padwy, San Giovanni Rotondo i Rzymu. Punktem kulminacyjnym jest uczestnictwo w rzymskich obchodach Roku Jubileuszowego 350 Rocznicy, które odbedą się w Bazylice św. Piotra na Watykanie 25 września.

kontakt:ks. Jerzy Górny 0122826442 Adres e-mail: domrek@misjonarze.pl

zapisy:www.viaggi.pl  tel. kontaktowy: 601 804 543

foto logo:zgapa.pl

Jubileusz 125-lecia OSP Żbik (fotoreportaż)

OSP w Żbiku obchodziła jubileusz 125-lecia powstania. Były oczywiście przemówienia i życzenia. Podczas sobotnich uroczystości wręczono nagrody i odznaczenia najlepszym i zasłużonym strażakom, poświęcono sztandar. Bardzo widowiskowo wypadły defilada strażaków wszystkich OSP z gminy Krzeszowice oraz prezentacja sprzętu w tym otrzymanego od PKN Orlen a wyremontowanego i dostosowanego do potrzeb OSP Żbik ze środków Gminy Krzeszowice Jelcza.

 

Historia OSP Żbik

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Żbiku powstała w 1885 roku. Założycielem był budowniczy Wincenty Bigaj (ur.1841-zm.1921). Przybył do Żbika po upadku Powstania Styczniowego w 1863 roku. Był długoletnim wójtem w Żbiku, wykazał się bogatą działalnością organizatorską w tutejszym środowisku. Pozostawił po sobie wiele trwałych śladów m.in. wybudował szkołę w Żbiku, budynek Urzędu Miasta wraz z Salą herbową w Krzeszowicach, wykuł w skale w Żbiku tablicę pamiątkową wraz z osadzeniem figury Matki Boskiej w grocie skały Lawinowej. Najstarszym dokumentem dotyczącym powstania OSP Żbik jest pismo do Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Phenix” w Krakowie z 28 października 1893 roku w sprawie odszkodowania za zniszczony sprzęt w czasie pożaru dnia 24.10.1893 na realności Izaaka Hofmana-właściciela zajazdu, który istniał na terenie obecnej szkoły. Jednostka ta ugasiła zapalony dach zabudowań i uratowała 102q zboża. W czasie tego pożaru zostały zniszczone zaprzęgi do sikawek i beczek jak również sprzęt gaśniczy i części odzieży. Z tego wynika, że już wówczas ta jednostka była dobrze zorganizowana i wyposażona w zaprzęgi, beczkowozy oraz sprzęt gaśniczy. Można zatem wnioskować, że założenie jednostki musiało nastąpić co najmniej 8-10 lat wcześniej.

Okres międzywojenny-wybudowano drewnianą strażnicę-obiekt oraz wyposażenie przetrwało czas II wojny światowej. Po wojnie powstała koncepcja budowy nowej remizy strażackiej. W 1950 roku wybrano nowy zarząd pod przewodnictwem Komendanta Stanisława Nowaka, który funkcję tę piastował do 18.01.1987. W 1961 roku zakończono budowę obecnej remizy. W 1981 oddano do użytku zaplecze socjalne oraz część bojową. W latach 1987-2006 funkcję prezesa sprawował dh Jan Chochoł, a naczelnika Władysław Chochoł. Od 2006 roku do chwili obecnej prezesem jest dh Adam Tarnowski. W roku 2009 pozyskano bezpłatnie od PKN Orlen samochód pożarniczy Jelcz. Wciągu kilku miesięcy został wyremontowany i wyposażony w odpowiedni sprzęt dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Krzeszowice.

 

 

Zobacz Fotoreportaż

 

„Bajkowy świat dzieciństwa – dawne książeczki dla dzieci i zabytkowe zabawki ze Zbiorów Rodziny Sosenko” w Vauxhallu (fotoreportaż)

W Galerii Pałacu Vauxhall w piątkowy wieczór odbył się wernisaż niecodziennej wystawy. Ponadto podsumowano konkurs plastyczny pod hasłem „Moja ulubiona zabawka”. Na finał wernisażu  Teatr Nikoli z Krakowa zaprezentował spektakl „Maruczella”.

Czytaj dalej „Bajkowy świat dzieciństwa – dawne książeczki dla dzieci i zabytkowe zabawki ze Zbiorów Rodziny Sosenko” w Vauxhallu (fotoreportaż)

Honorowi krwiodawcy- na nich zawsze można liczyć

Już po raz trzeci w tym roku w Krzeszowicach zorganizowano Akcję Poboru Krwi. Jak wiadomo w naszym mieście nie ma stacji krwiodawstwa w związku z tym krzeszowicki Klub HDK zaprasza mobilną stację krwiodawstwa z Krakowa i zaprasza wszystkich chętnych do oddawania krwi.

Czytaj dalej Honorowi krwiodawcy- na nich zawsze można liczyć

Radni ponownie na temat „Kuriera Samorządowego”

Podczas dzisiejszej sesji radni nie dyskutowali ani nad zawartością ani nad jakością czy zasadnością funkcjonowania Kuriera. Dyskusja, zresztą nie po raz pierwszy dotyczyła trybu powołania Pisma do życia.

Przypomnijmy. W listopadzie ubiegłego roku burmistrz samodzielnie zdecydował o wydawaniu bezpłatnej gazety. I tu zaczyna się problem. Gdyby, jak mówi część radnych, decyzję o wydawaniu periodyku podjęła Rada, nie byłoby żadnej dyskusji. W opinii radcy prawnego urzędu, burmistrz nie przekroczył prawa.

W tym roku o opinię na ten temat zwrócono się do Regionalnej Izby Obrachunkowej, ta jednak w odpowiedzi stwierdziła, że nie leży to w jej kompetencjach.
W tej sytuacji radni komisji rewizyjnej i promocji zasugerowali wysłanie pisma z prośbą o opinię do wojewody. Co zdziwiło część radnych decyzja o tym, czy wysłać, czy nie wysyłać pisma znalazła się w porządku dzisiejszej sesji. Po dość burzliwej dyskusji radni, stosunkiem głosów 7 za 10 przeciw 3 wstrzymujące, podjęli decyzję o nie wysyłaniu pisma do biura prawnego wojewody z prośbą o opinię na temat legalności podjętej przez burmistrza w listopadzie 2009 roku decyzji o powołaniu do życia „Kuriera Samorządowego”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bajkowy wernisaż-zaproszenie

Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy
Bajkowy świat dzieciństwa – dawne książeczki dla dzieci i zabytkowe zabawki ze Zbiorów Rodziny Sosenko.

 

Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 28 maja, w piątek, o godz. 18.00

Wystawa po raz pierwszy eksponowana w tej formie jest zaledwie maleńkim wycinkiem dziecięcego księgozbioru, a prezentacja książek uzupełniona jest zabawkami ze zbioru liczącego ponad 40 tysięcy egzemplarzy będącego największą w Polsce a jedną z najpoważniejszych i najwszechstronniejszych na świecie tego typu kolekcji.

Wielką atrakcją będzie możliwość obejrzenia zaaranżowanego na wystawie pokoju dziecięcego w klimacie przełomu XIX/XX wieku, gdzie łóżeczko wypełnione zabawkami z epoki sąsiaduje z fotelem mamy, czytającej bajki, a w przerwie cerującej skarpetki lalkom.

Warto zaznaczyć, że ta, wyselekcjonowana na wystawę w Krzeszowicach część zbioru uratowała się przez zalaniem, w czasie ostatnich powodzi, gdzie zniszczeniu uległa dużą część zbiorów kolekcji zabawek Rodziny Sosenko, umieszczona w magazynach w Niepołomicach.

Równie ciekawie zapowiadają się wystawy towarzyszące ekspozycji ze Zbiorów Rodziny Sosenko, czyli wystawa zabawek mieszkańców gminy Krzeszowice „Moja zabawka z dzieciństwa”

oraz pokonkursowa wystawa prac plastycznych dzieci zatytułowana „Moja ulubiona zabawka”.

W konkursie, skierowanym do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, wzięło udział ponad 100 uczestników.

 

Egzotycznym elementem cyklu wystaw będzie pokaz rysunków dzieci z rodzinnego domu dziecka Welfare Association z Pokhary i zabawek z Nepalu, kolekcjonowanych przez Barbarę i Marcina Deców.

 

Wystawom towarzyszy katalog w formie książeczki, w którym będzie można znaleźć fotografie wybranych zabawek i bajek, eksponowanych na wystawach,  nagrodzone prace dzieci,

opowieści o ulubionych zabawkach, pamiątki z dzieciństwa mieszkańców naszej gminy i inne niespodzianki.

W czasie trwania wystawy przewidziano wykład „Nepalskie dzieci malują”, połączony z prezentacją muzyczną mis i gongów, warsztaty robienia zabawek (m.i n.z filcu, drewnianych łyżek, skarpet) oraz głośne czytanie bajek, w ramach IX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Patronat nad cyklem wystaw objął Starosta Powiatu Krakowskiego Józef Krzyworzeka.

 

Sponsorzy: Kopalnia Węgla „Czatkowice” Sp. z o.o., Apteka Rodzinna I. J. Tomczyków

DZIEŃ DZIECKA W CENTRUM KULTURY I SPORTU W KRZESZOWICACH 1 CZERWCA 2010

Program imprez w Dniu Dziecka zorganizowanych przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach

 


godz. 10.00

Start parady przebierańców „Żabki, żaby i ropuchy” z Placu Kulczyckiego, sprzed siedziby
Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach.

 


ok. 10.30

Park Potockich lub Park Bogackiego (ew. Pałac Vauxhall, w czasie niepogody)

 

  • wybór najpiękniejszego stroju i wręczenie nagród,
  • rozpoczęcie IX. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (znane osoby życia publicznego, na czele z Burmistrzem Gminy, będą czytać wybrane przez siebie utwory)
  • występy dzieci z przedszkoli i szkół,
  • malowanie buzi  i pokaz wielkich baniek mydlanych (Teatr uliczny, Kraków),
  • sala zabaw w Pałac Vauxhal (baseny z kulkami, zjeżdżalnia, piłkarzyki),
  • całodzienne bezpłatne zwiedzanie wystawy „Bajkowy świat dzieciństwa – dawne książeczki dla dzieci i zabytkowe zabawki ze Zbiorów Rodziny Sosenko”,
  • możliwość zabawy w kąciku dla dzieci, przygotowanym przy wystawie.

 

Serdecznie zapraszamy!

foto:Maciej Mazurowski

Oświadczenie Fundacji Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych w sprawie działań LGD „Zdrój”

Zarząd Fundacji Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych wyraża głębokie zaniepokojenie działaniami Lokalnej Grupy Działania „Zdrój”. Od samego początku istnienia LGD na terenie Gminy Krzeszowice pojawiały się kontrowersje, podważające pełną niezależność i integralność stowarzyszenia, jak też obniżające jego wiarygodność w oczach społeczeństwa. Elementem budzącym nasze zdziwienie jest fakt, iż w związku z naborem w ramach Wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju w zakresie tzw. „Małych projektów”, w którym przygotowana przez nas operacja pn.”Jarmark Krzeszowicki” nie została skierowana do dofinansowania oraz po złożonym przez nas odwołaniu do dnia dzisiejszego, pomimo podejmowanych prób nie otrzymaliśmy merytorycznego uzasadnienia podjętej przez Radę LGD Zdrój decyzji. Wspomniane odwołanie złożone 22 lutego 2010 r. w sposób wyczerpujący wskazuje organowi decyzyjnemu, na jakie elementy powinien zwrócić uwagę podczas powtórnej oceny, poprzez podniesienie konkretnych aspektów wynikających z przyjętych przez LGD „Zdrój” kryteriów oceny eksperckiej. Pomimo tego, Rada LGD „Zdrój” ani razu nie podjęła próby odniesienia się do zapisów przysługującego nam prawnie odwołania, co oznacza dla nas, iż decyzja Rady, wyrażona ostatecznie w Uchwale nr 20/2010 z dnia 29 kwietnia 2010 r. została podjęta z przyczyn pozamerytorycznych. Jesteśmy rozczarowani tym bardziej, iż przy przygotowaniu naszej aplikacji projektowej brała udział grupa kilkunastu lokalnych działaczy.

 

 

Poprzez niniejsze oświadczenie nie domagamy się niczego innego poza uzyskaniem uzasadnienia, wynikającego ze złożonego przez nas odwołania, co do decyzji podjętej przez Radę LGD Zdrój. Jednocześnie ubolewamy, iż pomimo obszernej korespondencji prowadzonej z LGD Zdrój zamiast uzasadnienia otrzymujemy mocno zinfantylizowane odpowiedzi, świadczące albo o braku cywilnej odwagi decydentów lub wątpliwej transparentności stowarzyszenia LGD. Naszą uwagę wzbudziły ponadto błędy formalne i proceduralne, których skala oraz liczba świadczy o braku przygotowania oraz profesjonalizmu osób działających w organach LGD, co z punktu widzenia prawa rodzi uzasadnione podejrzenia, w zakresie zasadności podejmowanych przez stowarzyszenie uchwał i decyzji. Mieliśmy przekonanie, że LGD Zdrój, w pełni uzależnione personalnie od władz samorządowych Gminy Krzeszowice, będzie traktowało priorytetowo kwestie formalne, co jest niezwykle istotne przy pośrednim dystrybuowaniu ogromnych publicznych środków finansowych, które poprzez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich trafiły do naszej Gminy. Zasmuca nas fakt, iż coraz więcej działań na terenie Gminy inspirowanych poprzez władze samorządowe budzi szereg kontrowersji oraz prowadzi do wprowadzania sztucznych podziałów społecznych, których przy odrobinie dobrej woli można uniknąć.

 

Apelujemy do wszystkich, którzy za cel nadrzędny uważają budowę niezależnego społeczeństwa obywatelskiego, stojącego w opozycji do istniejących towarzysko – biznesowych układów, aby wsparli nasze działania. Merytoryczne uzasadnienie, którego się domagamy pozwoli nam, jak też innym potencjalnym beneficjentom w przyszłości uniknąć takiej konstrukcji operacji i projektów, które będą uzyskiwały niedostateczną ilość punktów, co tym samym doprowadzi do ich niezrealizowania. Wierzymy, iż w demokratycznym państwie prawa istnieją mechanizmy, które realnie chronią niezależność stowarzyszeń i fundacji, które swoje działania i wysiłki kierunkują na pracę dla lokalnej społeczności.

 

Z poważaniem,

 

/-/ Zarząd Fundacji Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych

 

 

 

 

 

Otrzymują:

  • Rada Miejska w Krzeszowicach

  • Poseł na Sejm RP Andrzej Adamczyk

  • Prasa i lokalne media

 

 

 

 

 

 

Fundacja Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych

ul. A. Stopki 4 32-065 Krzeszowice www.filo.org.pl